Na Novovoroněžské elektrárně se už pracuje na technologickém zázemí - budova čerpadla, chladicí věže apod. Zdroj E15
Na Novovoroněžské elektrárně se už pracuje na technologickém zázemí – budova čerpadla, chladicí věže apod. Zdroj E15

Montáž železobetonové nosné konstrukce, která se stane základem pro plášť věže, byla dokončena už v únoru, přičemž montáž trvala o 80 dní méně, než při stavbě nosné konstrukce u první chladicí věže. Taková optimalizace je součástí všech stavebních projektů Rosatomu.

Na stavbu chladicí věže o výšce 171 metrů je potřeba 10,8 tisíc metrů krychlových betonu. Práce probíhají s pomocí speciálního jeřábu, schopného se postupně zvyšovat, a to až do výšky 203 metrů.

Podle plánů by měla být stavba chladicí věže druhého bloku dokončena v příštím roce.

Ale ani na chladicí věži prvního bloku, která své naprojektované výšky dosáhla již v loňském roce, práce neustávají. V tuto chvíli jsou montovány vnitřní nosné konstrukce sestávající z 2300 dílů. V nejbližší době budou zahájeny práce na protikorozní ochraně pláště chladicí věže. Úplné dokončení objektu je naplánováno na konec letošního roku.

Chladicí věž je hydrotechnická stavba určená k ochlazení vody. Na Novovoroněžském staveništi přináleží na jeden jaderný blok jen jedna chladicí věž namísto dvou, jak to bývalo na ruských jaderných elektrárnách v minulosti. Takové řešení dovoluje podstatně snížit náklady, výdaje elektrické energie k vlastní potřebě a také zmenšit rozlohu areálu elektrárny a přitom zachovat splnění všech technických i bezpečnostních nároků. Projektovaná životnost stavební konstrukce chladicí věže je až 100 let.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..