Ruský premiér Dmitrij Medveděv
Ruský premiér Dmitrij Medveděv Zdroj: Reuters

Investice ve výši až šest miliard eur (až 156 miliard korun) získá podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva český průmysl, pokud v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín zvítězí nabídka rusko-českého konsorcia. Medveděv to dnes řekl v Moskvě novinářům po setkání se svým českým protějškem Petrem Nečasem.
Předseda ruské vlády před novináři vyjádřil své přesvědčení, že rozhodnutí o vítězi temelínského tendru bude „transparentní a objektivní“. Nečas po schůzce se svým ruským protějškem prohlásil, že takové ujištění Medveděvovi dal. „Výběrové řízení proběhne transparentně a nejlepší nabídka vyhraje,“ řekl předseda české vlády.
„Pokud se nám podaří prokázat solidnost naší nabídky, pak české společnosti získají významné zakázky v hodnotě do šesti miliard eur,“ prohlásil Medveděv. Ruská strana podle něj počítá s tím, že rozhodnutí padne na základě objektivní úvahy.
„Westinghouse nebude komentovat údajné nabídky na ruské investice výměnou za úspěch v tendru na rozšíření Temelína. Takové postupy jsou v rozporu s pravidly hospodářské soutěže v ČR i v EU a navíc nemají nic společného s požadavky tendru, jehož cílem je vybrat nejbezpečnější a nejefektivnější jadernou elektrárnu,“ reagoval na Medveděvovo vyjádření Mike Kirst, evropský viceprezident japonsko-americké společnosti Westinghouse, která se rovněž uchází o dostavbu Temelína. „Westinghouse je přesvědčen, že v rámci tohoto tendru podal velice kvalitní nabídku a věří, že s ní zvítězí,“ dodal Kirst.
O dostavbu jihočeské jaderné elektrárny nyní mají zájem rusko-české konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress a společnost Westinghouse. Zájemci o dostavbu jednají s energetickou společností ČEZ, která tendr na dostavbu Temelína vypsala, o vylepšení svých nabídek. Ve prospěch „své“ firmy pravidelně lobbují významní politici z Ruska i ze Spojených států.
Společnost ČEZ, vlastník Temelína, chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim, stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. Český ministr financí Miroslav Kalousek ale nedávno dostavbu zpochybnil. Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun a nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon Temelína, který nyní činí 2000 megawattů.
Výběrového řízení se účastnila také francouzská společnost Areva, ČEZ ji však loni v říjnu z tendru vyloučil s poukazem na závažná pochybení. Areva jakékoli chyby odmítá a snaží se do tendru vrátit.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..