JE Kewaunee. Zdroj: WNN
JE Kewaunee. Zdroj: WNN

Po téměř 40 letech provozu ukončila JE Kewaunee ve Wisconsinu produkci elektrické energie.

V říjnu loňského roku společnost Dominion, provozovatel JE Kewaunee, oznámila, že do poloviny roku 2013 tuto elektrárnu uzavře. Následně informovala Komisi pro jadernou regulaci (Nuclear Regulatory Commission), že k ukončení činnosti dojde 7. května. Učinila tak poté, co pro své jaderné zařízení nenašla žádného kupce.

Po vypnutí jediného tlakovodního reaktoru o výkonu 574 MWe, kterým elektrárna disponovala, naplánovala společnost Dominion její odpojení od sítě přesně o včerejší půlnoci.

Kewaunee zahájila provoz v roce 1974 a v roce 2005 byla společnostmi Wisconsin Public Service a Wisconsin Power & Light prodána firmě Dominion za 220 milionů dolarů, zahrnující 36,5 milionu dolarů za palivo. Tehdy Dominion plánovala v oblasti amerického Středozápadu vybudovat celou řadu jaderných bloků.

Společnost ale nedokázala získat další vhodné elektrárny v oblasti, čímž přestala být Kewaunee tak důležitá pro region a v dubnu roku 2011 firma oznámila, že se rozhodla elektrárnu prodat. Ačkoli byla její provozní licence prodloužena o dalších dvacet let do roku 2033, žádný kupec neprojevil zájem.

Na místě teď započnou práce na vyřazování elektrárenských zařízení. V době, kdy Dominion koupila elektrárnu, bylo na její účet přeneseno přibližně 392 milionů dolarů určených právě k tomuto účelu. Společnost již předtím uvedla, že tento fond je schopen pokrýt všechny náklady na likvidaci elektrárny.

Společnost Dominion stále vlastní a provozuje reaktory v Millstone, North Anna a Surry.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..