Nové hodinky od firmy Hoptroff, vlevo atomový hodinový čip.
Nové hodinky od firmy Hoptroff, vlevo atomový hodinový čip.

Londýnská hodinářská firma Hoptroff vyrobila první kapesní hodinky, které fungují na stejném principu jako nejpřesnější atomové hodiny.

Mezi prestižními výrobci se již hodinky, které jsou řízeny rádiovým signálem z atomových hodin světových laboratoří, staly standardem. Model ‚No. 10‘ je jiný, skutečně v sobě obsahuje miniaturní hodinový stroj fungující na principu atomové časomíry.  V první sérii bude vyrobeno pouze 12 kapesních hodinek v námořním stylu, produkce je zaměřena především na sběratele.

Hodinky budou používat ‚atomové hodiny velikosti čipu‘ Quantum SA.45s vyvinuté společnosti Symmetricon pro vojenské aplikace v bezpilotních letounech a řízených střelách. Přestože je toto zařízení pouhých 4,1 cm široké a 1,1 cm tlusté, obsahuje cesiový plyn udržovaný při stálé teplotě, laserový excitátor a mikrovlnný rezonátor ke stimulaci atomů cesia a měření jejich vibrací, které slouží jako extrémně přesné časové značky.

Atomové hodiny proslavil mimo jiné systém GPS, který je založen právě na vysílání přesných časových údajů z několika družic, ze zpoždění jednotlivých signálu lze určit polohu vůči těmto družicím, tedy i polohu na souřadnicové síti země. Vibrace atomu cesia jsou výrazně stabilnější a rychlejší než kmity křemíkového krystalu. S pomocí kmitů cesiového atomu je také definována sekunda.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..