Jižní Korea odstavila další dva jaderné reaktory, jejichž součástky nebyly řádně schváleny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na místní média, podle nichž tento krok vyvolává obavy ohledně dodávek elektřiny v letních měsících.

Odstávka postihla reaktor 2 v jaderné elektrárně Kori nedaleko města Pusan a reaktor 1 v jaderné elektrárně Wolsong u stejnojmenného pobřežního města na jihozápadě země. Fungovat nebudou, dokud nebudou problematické součástky nahrazeny.

Jihokorejský Výbor pro jadernou bezpečnost rovněž odložil restart dvou jiných reaktorů v elektrárně Jongkwang, jejichž provoz pozastavil ze stejných důvodů loni v listopadu. Výbor nicméně ujistil, že neprověřené součástky nepředstavují hrozbu pro veřejnost.

Všechny součástky, které mají být použity v jihokorejských jaderných reaktorech, musejí mít mezinárodní certifikáty. Minulý rok ale ministr hospodářství Hong Suk-u oznámil, že některé součástky v jaderné elektrárně Jongkwang na jihozápadě země příslušné certifikáty nemají.

Jednalo se mimo jiné o pojistky, vypínače či chladicí ventilátory. V jiných průmyslových odvětvích by tato zařízení mohla být bez problémů upotřebena, osvědčení pro jaderný průmysl ale neměla.

Tento měsíc bylo v souvislosti s případem odsouzeno k vězeňským trestům šest inženýrů a dodavatelů jaderného průmyslu. Byli usvědčeni, že bezpečnostní certifikáty zfalšovali.

Jižní Korea má 23 jaderných reaktorů, které zajišťují 35 procent dodávek elektřiny v zemi. V poslední době hlásily atomové elektrárny řadu poruch. Žádná z nich neznamenala ohrožení veřejnosti, vyvolaly ale rostoucí nespokojenost s vládním záměrem dále rozvíjet jaderný průmysl země.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..