28.11.2022

Odborníci z japonské chemické společnosti Teijin navrhli novou látku s částicemi wolframu, která poskytuje vysoký stupeň ochrany před radiací. 6. května to oznámila místní média, která se odvolávají na zástupce firmy.

Látka byla navržena na základě předchozích výrobků japonského chemického průmyslu – syntetického aramidového vlákna Twaron a svými vlastnostmi podobného vlákna Technora. Tyto materiály jsou často používány pro výrobu trupů lodí, neprůstřelných vest a pevných lan a kabelů. Dnes existuje celá řada protiradiačních látek a obleků, většinou jako stínící látku obsahují olovo. Teijin však zvolila wolfram, který má vyšší hustotu a díky tomu lépe chrání proti rentgenovému a gama záření.

Zabudování wolframu do vláken je velmi komplikované pro jeho vysoký bod tání, japonští chemici však navrhli speciální technologii, umožňující vzájemné proplétání vláken kovu a vláken aramidu a díky tomu výrobu homogenního a pevného materiálu, odolného jak vůči radiaci, tak vůči vysokým teplotám.

Nový produkt společnosti Teijin by mohl v budoucnosti vést k širšímu nahrazování toxického a nebezpečného jak pro člověka, tak pro okolní prostředí olova šetrnějšími wolframovými vlákny. V nejbližší době hodlají Japonci nový materiál vyzkoušet na jaderné elektrárně Fukušima.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..