K havárii na elektrárně Fukušima došlo především kvůli špatnému vedení v krizové situaci, nikoliv kvůli tomu, že šlo o jadernou technologii, uvedl na generální schůzi Světové asociace provozovatelů jaderných elektráren, která nyní probíhá v Moskvě, Takuja Hattori, předseda Japonského fóra jaderného průmyslu.

„Havarijní situace nastala v důsledku špatné organizace, nikoliv kvůli tomu, že tato elektrárna byla jaderná. Lidé nebyli připraveni na málo pravděpodobné, ale velmi náročné situace. Nicméně konstrukce elektrárny měla samozřejmě také své nedostatky“, uvedl Hattori. Dodal, že obyvatelé okolních oblastí, kteří byli kvůli nehodě evakuováni, „dnes žijí velmi špatně“.

Více než před dvěma lety, 11. března 2011, na severovýchodě Země vycházejícího Slunce došlo k jednomu z největších zemětřesení v dosavadní historii o síle 9,0 stupňů. Po otřesech na pobřežní oblasti udeřila vlna cunami o výšce více než 14 metrů, která zatopila čtyři ze šesti reaktorů na elektrárně Fukušima-1 a vyřadila z provozu chladicí systém reaktorů, což vedlo k výbuchům vodíku a roztavení aktivní zóny. Úplná likvidace následků havárie a demontáž elektrárny potrvá přinejmenším 40 let.

Zdroj: Atominfo.ru

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..