Evropská unie se chystá zavést cla na dovoz solárních panelů z Číny, aby ochránila jejich evropské producenty. S návrhem na celní zatížení dovozu přijde podle agentury Reuters eurokomisař pro obchod Karel De Gucht. Uvalení cel by ovlivnilo obchody ve výši desítek miliard eur a patrně zhorší vztahy Bruselu a Pekingu. Clo by mělo činit minimálně 30 procent.

Belgický eurokomisař podle zdrojů Reuters předloží návrh na středečním jednání komise a později také na schůzce obchodních expertů všech zemí EU, kteří je údajně podpoří. Pokud návrh získá očekávaný souhlas, vstoupí prozatímní opatření v platnost 6. června. Dlouhodobou podobu má dostat na konci roku, kdy by Brusel mohl rozhodnout až o pětiletém období platnosti cel.

Produkce solárních panelů v Číně se mezi lety 2009 a 2011 zčtyřnásobila a převyšuje celosvětovou poptávku. V roce 2011 vyvezla Čína do Evropy panely za více než 21 miliard eur (přes půl bilionu korun).

Evropské firmy v čele s německou Solar World obviňují Čínu, že se dumpingovými cenami snaží zlikvidovat evropskou produkci a zcela ovládnout trh na kontinentu. Čínští výrobci technologií pro obnovitelné zdroje energie čelí kvůli své státem subvencované produkci obchodním sankcím také ve Spojených státech.

V první fázi po zavedení by clo mělo činit 30 procent a více. To by výrazně snížilo atraktivitu dosud levných čínských panelů a pomohlo rozjet stagnující byznys se solárními technologiemi v Evropě.

Za přijetí opatření aktivně bojuje Německo coby hospodářský lídr EU. Země je zároveň největším evropským vývozcem do Číny. „Německo obvykle nejedná v otázkách ochrany obchodu tímto způsobem, ale nyní jde o významné průmyslové odvětví čelící útoku,“ řekl Reuters jeden ze zdrojů, který je s chystaným opatřením obeznámen.

Dá se očekávat, že clo negativně ovlivní vztahy evropských zemí s Pekingem. Německá kancléřka Angela Merkelová přitom ještě loni čínské politiky ujišťovala, že EU nemíní zahájit obchodní válku kvůli solárním panelům.

Pokud by Brusel skutečně od června zavedl cla, bude podle Reuters čas na vyjednávání s Pekingem až do prosince, kdy se rozhodne o jejich dlouhodobé podobě.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..