Česká strana se podle deníku E15 snaží při jednání o dostavbě Temelína o to, aby Američané nabídli výhodný pronájem či prodej svých stíhaček. „Záleží na tom, zda si Westinghouse, který soutěží o dostavbu dvou nových bloků v jaderné elektrárně Temelín, výrazně posílí pozici tím, že vláda USA nabídne výhodný pronájem či prodej stíhaček,“ píše list s odvoláním na zdroje blízké ministerstvu obrany.

Česká armáda nyní používá švédské letouny Jas-39 Gripen, smlouva na jejich pronájem vyprší na konci roku 2014. Vláda nyní jedná o jejím prodloužení. Jednání o tom, co dál, se táhnou už déle než rok a Praha dříve dávala najevo, že s nabídkami ze Švédska není příliš spokojena.

„Ekonomickou logiku to má, proč nezkusit přimět Američany k tomu, aby nám v souvislosti s Temelínem dali nějaký benefit. Vůči švédské straně to ale solidní není, protože z ní děláme křoví pro utajované rozhovory s někým jiným,“ řekl nejmenovaný důstojník armádního letectva.

Takový scénář prý nepopírají ani někteří obchodníci s vojenskou technikou. Podle nich se kabinet Petra Nečase snaží vyvážit nabídku česko-ruského Konsorcia MIR.1200 na širokou spolupráci s českými firmami.

MIR.1200 je konkurentem americko-japonské firmy Westinghouse v soutěži o to, kdo získá zakázku na dostavbu jihočeské jaderné elektrárny. Výběrového řízení se účastnila také francouzská společnost Areva, ČEZ ji však loni v říjnu z tendru vyloučil s poukazem na závažná pochybení. Areva jakékoli chyby odmítá a snaží se do tendru vrátit.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Oboje je nesmysl. Nepotřebujeme ani nadzvukové stíhačky, ani dostavět Temelín. K čemu stíhačky, když za dvě minuty přeletí celé naše území? Stačily by nám ty naše podzvukové, ale zato zmodernizované, nové generace a k tomu pořádnou raketovou ochranu na zemi.
    Jaderná energetika je druhá hloupost – není vyřešen radioaktivní odpad, který je přitom možným zdrojem plutonia pro výrobu atomových bomb a celé je to výrazně neekonomické.
    Potřebujeme jít v energetice správnou cestou Německa – soustředit se na obnovitelné zdroje (ano, fotovoltaika, ale levná! , vítr, voda) a spalování odpadu v kombinaci s přečerpávacími vodními elektrárnami, kde se dá špičková energie akumulovat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..