Do jaderného výzkumného ústavu ÚJV Řež, a.s., u Prahy dnes dopoledne z USA dorazilo 75 kilogramů strategické suroviny, která bude vědcům sloužit ke zkoumání jejího využití v jaderných reaktorech čtvrté generace. Měla v nich fungovat jako chladivo a součást aktivní zóny reaktoru. Poskytnutí suroviny se uskutečnilo na základě memoranda podepsaného loni v prosinci mezi Českem a USA. ČTK to sdělil pracovník oddělení ústavu pro vnější vztahy Vladimír Věrčák.

Surovina složená ze soli fluoridu lithného a berylnatého se podle Věrčáka z americké Národní laboratoře Oak Ridge do Česka dostala za „nenápadných bezpečnostních opatření“. „Předmětem výzkumu na české straně je ověření neutronově fyzikálních charakteristik poskytnuté soli v různých stupních zatížení a využití. A k tomu máme unikátní zařízení i odborníky,“ uvedl Radek Trtílek, ředitel divize chemie palivového cyklu a nakládání s odpady, která se bude o surovinu starat.

Prosincové memorandum, které má usnadnit spolupráci a výměnu informací v jaderné energetice, podepsali ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a americký velvyslanec v České republice Norman Eisen. Podle velvyslance byla kvůli projektu oslovena Česká republika, protože má v jaderném výzkumu tradici, vědecký a výzkumný potenciál a výborné výsledky. „Věřil jsem v úspěch, protože Česká republika je „jadernou zemí“ s kontinuitou ve výzkumu. To, co se povedlo s fluoridovou solí, považuji za dobrý začátek dlouhodobé spolupráce,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..