Ruská společnost AKME-Engineering, autor projektu malého jaderného reaktoru SVBR-100, získala licenci na výstavbu jaderných objektů, což by měl být první krok k realizaci pilotního reaktoru SVBR-100.

Akciová společnost AKME-Engineering byla založena Rosatomem v roce 2009 za účelem vývoje SVBR-100, rychlého reaktoru chlazeného směsí olova a bismutu (více o něm například zde). Má za úkol tento modulární reaktor o výkonu 100 MWe navrhnout, postavit a prodávat, ruský kontrolní úřad Rostechnadzor již vydal potřebná povolení,

Cvičný simulátor pro SVBR-100 je v provozu od března. Zkušební jaderný blok má být přitom postaven ve Výzkumném ústavu jaderných reaktorů (NIIAR) v Dimitrovgradu v Uljanovské oblasti a provoz by měl podle plánů zahájit v roce 2017.

Generální ředitel společnosti AKME-Engineering Vladimir Petročenko uvedl, že licence umožňuje společnosti poskytovat provozovatelským organizacím služby týkající se výstavby jaderných elektráren. Sama AKME-Engineering bude provozovat Dimitrovgradskou pilotní elektrárnu, k jejíž výstavbě nyní bude potřebovat další licence.

SVBR-100 je návrh rychlého množivého reaktoru, k jehož chlazení má sloužit směs olova a bismutu. Celý primární okruh – aktivní zóna, parogenerátory a s tím spojená zařízení jako hlavní cirkulační čerpadla – leží ponořený do olovo-bismutového chladiva v jediné reaktorové nádobě. Jedná se o modulární design, takže jednotlivé, v továrně vyrobené, moduly lze na místo určení převážet vlakem, lodí nebo po silnici. Reaktor může sloužit k produkci tepla, průmyslové páry, odsolování vody nebo výrobě elektřiny. Několik modulů lze sdružit, aby zásobily větší elektrárnu. Základem pro tento reaktor je koncept, použitý na jaderných sovětských ponorkách.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..