Konce klasické těžby se jen tak nedočkáme, ale možná časem bude ta mořská ekonomicky srovnatelná.
Konce klasické těžby se jen tak nedočkáme, ale možná časem bude ta mořská ekonomicky srovnatelná.

Američtí vědci oznámili, že vyvíjejí novou technologii pro získávání uran z mořské vody. Inovace spočívá ve využití speciální sítě z organokovového materiálu, která je schopna zachycovat částečky uranu v mořské vodě několikrát efektivněji, než stávající syntetické absorbenty.

Skupina vědců z University of North Carolina vedená Wenbinem Linem, profesorem chemie, zkonstruovala organokovovou síťku, která je mnohem efektivnější než její předchůdci. Dokáže zachytit až čtyřikrát více uranu. Dosud bylo nejefektivnější metodou získávání uranu z mořské vody použití syntetických vláken s nanesenou vrstvou látek, které vážou uran.

Podle odhadů se ve vodách světového oceánu nacházejí přibližně 4 miliardy tun uranu, což je 600krát více, než činí zásoby tohoto prvku na souši. Jeho těžba je však výrazně znesnadněno velmi malou koncentrací – na miliardu částic mořské vody připadají pouhé tři částečky uranu.

Pro vytěžení jednoho kilogramu uranu pomocí syntetických vláken – plastového absorbentu – by bylo potřeba vynaložit prostředky ve výši až 2 tisíce dolarů, tj. dvacetkrát více, než stojí sám uran. Nová metalo-organická síťka o váze 1 gramu je schopna zadržet až 200 mg uranu, což činí ekonomické vyhlídky mořské těžby příznivějšími.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..