K odvozu vysoce obohaceného jaderného paliva nejen z České republiky, ale i z Bulharska, Maďarska, Srbska, Polska a dalších zemí bývalého Východního bloku byly použity obalové soubory VPVR/M vyrobené Škodou JS. (Zdroj: Cvrez.cz)
K odvozu vysoce obohaceného jaderného paliva nejen z České republiky, ale i z Bulharska, Maďarska, Srbska, Polska a dalších zemí bývalého Východního bloku byly použity obalové soubory VPVR/M vyrobené Škodou JS. (Zdroj: Cvrez.cz)

Poslední vysoce obohacený uran, který byl dříve používán jako palivo ve výzkumných reaktorech byl odvezen zpět do země původu – do Ruska. Informovaly o tom v pátek 5. dubna česká, americká a ruská vláda. Vysoce obohacené palivo bylo z České republiky transportováno do Ruska během celkem šesti převozů. Přeprava celkem 180 kg vysoce obohaceného uranu byla umožněna pod záštitou programu návratu ruského paliva pro výzkumné reaktory (Russian Research Reactor Fuel Return – RRRFR), který byl spuštěn v roce 2002. Výzkumné reaktory v současnosti již vysoce obohacený uran nepoužívají. Postupně přešly na palivo s menším obohacením, aby vyhověly požadavku Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Vysoce obohacené palivo bylo tehdejšímu Československu poskytnuto bývalým Sovětským svazem pro výrobu radioizotopů pro lékařské, průmyslové a výzkumné účely. Větší část paliva byla ozářena ve výzkumném reaktoru a jde tak o použité palivo, pro nějž nemá ČR žádné využití, zatímco zbytek paliva zůstal ve skladu připravený k použití.

Použité vysoce obohacené palivo je velmi radioaktivní a může být přepracováno k civilním nebo vojenským účelům, takže představuje hrozbu jak pro bezpečnost, tak v oblasti šíření jaderného materiálu. Rusko, výrobce vysoce obohaceného jaderného paliva, toto palivo přepracovává pro další civilní použití.

První semeno programu návratu ruského paliva bylo zaseto na generální konferenci MAAE, která proběhla v září roku 1999 a během níž Spojené státy americké a MAAE oznámily, že jsou připraveny spolupracovat s Ruskem a podílet se na řízení odstraňování vysoce obohaceného paliva ruského původu, které zůstalo v mnoha zemích. V říjnu 2000 se MAAE chopila iniciativy a požadovala, aby se ve výzkumných reaktorech na území bývalého Sovětského svazu přestalo používat vysoce obohacené palivo. Program RRRFR byl spuštěn v roce 2002 a týkal se 20 výzkumných reaktorů ve 14 zemích. Aktivity v rámci programu RRRFR doznaly podstatného rozšíření v roce 2004, kdy USA spustila program Global Threat Reduction Initiative (GTRI).

MAAE po desetiletí podporuje mezinárodní snahy o minimalizaci používání vysoce obohaceného jaderného paliva, případně úplný odstup od něj. Podařilo se jí dosáhnout změny používaného materiálu z vysoce obohaceného na nízko obohacený nejen v případě velkého množství výzkumných reaktorů, ale také při výrobě ozařovacích terčů. Velice aktivně se zapojila i do odvozu vysoce obohaceného jaderného paliva z České republiky, když vystupovala jako jedna ze smluvních stran a poskytla širokou škálu technických poradenských služeb a organizační podporu. V letech 2004 a 2010 byly zorganizovány dva odvozy nepoužitého vysoce obohaceného paliva z výzkumného ústavu v Řeži a v roce 2005 z reaktoru Českého vysokého učení technického.

V případě převozu použitého jaderného paliva bylo třeba především vyvinout lepší nakládací mechanismus kontejnerů, který by se vypořádal s různými podmínkami v jednotlivých výzkumných reaktorech. MAAE přišla s projektem technické spolupráce, jehož cílem bylo zajistit dostatečný počet přepravních kontejnerů. Výsledkem projektu bylo získání deseti kontejnerů a Ústav jaderného výzkumu v Řeži obstaral dalších šest.

Díky tomu má dnes program RRRFR 16 kontejnerů typu VPVR/M, které se dají použít pro transport jaderného paliva i jeho skladování. Od roku 2007 byly tyto kontejnery použity během jedenácti převozů, během nichž bylo přepraveno celkem 760 kg vysoce obohaceného paliva.

Zdroj: MAAE

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..