Fotogenická jaderná elektrárna Kudankulam. (Zdroj: Youthinkweb.wordpress.com)
Fotogenická jaderná elektrárna Kudankulam. (Zdroj: Youthinkweb.wordpress.com)

Výměna čtyř ventilů na prvním bloku nové indické jaderné elektrárny Kudankulam způsobila zpoždění prací na jejím uvedení do provozu.

Prvnímu ze dvou nových reaktorů zbývá do zprovoznění přibližně šest měsíců. Jedna z věcí, na kterou během příprav upozornila společnost Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) a Rada pro regulaci atomové energie (Atomic Energy Regulatory Board – AERB), se týkala výměny čtyř ventilů v pasivním systému chlazení aktivní zóny.

NPCIL objasnila, že tyto ventily pracují bez přísunu energie a po instalaci na JE jsou testovány při provozní teplotě a tlaku. Čtyři totožné ventily však vykázaly odchylky od očekávaného chování, a byly proto vyměněny. Záležitost byla oznámena radě AERB, která uvedla, že přezkoumává získaná data.

Oba tlakovodní reaktory VVER-1000 Kudankulamské jaderné elektrárny budou zásobovat indický stát Tamil Nadu, každý po 950 MW elektrické energie. V tomto státě se nachází mj. významný přístav Tuticorin s přidruženým průmyslovým komplexem. Místní obyvatelé uspořádali během výstavby několik větších demonstrací, které dokonce na čas přerušily stavební práce a přispěly k více než ročnímu skluzu v harmonogramu projektu. Za jejich zorganizování obvinil premiér Manmóhan Singh zahraniční aktivistické skupiny.

Ruský státní podnik Rosatom buduje reaktory jako součást mezivládní dohody z roku 1988. V současnosti je již naplánována výstavba dvou dalších bloků, s nimiž z Moskvy přijde finanční injekce v hodnotě 3,5 miliard dolarů pokrývající okolo 85 % rozpočtu projektu. Na JE Kudankulam by mělo nakonec pracovat celkem osm reaktorů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    a o tom, zejmena, spousteni jaderne elektrarny jest, je treba overit, zda se systemy a zarizeni chovaji tak, jak projektem predepsano jest 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..