Pokud byste neměli představu, čím se mohou vědci v Centru výzkumu Řež zabývat, doufáme, že se vám podaří ji získat ze zprávy, kterou ve spolupráci s ním uvádíme. Vědecké projekty jsou většinou dlouhodobého rázu, takže si na výsledky musíme počkat. Nyní ale přichází výsledky hned dvou projektů zároveň a oba jsou navíc velice dobře hodnoceny. Podívejme se krátce na to, co bylo během projektů zkoumáno.

 

V oddělení Neutronové fyziky Centrum výzkumu Řež s.r.o. byly v letech 2009 až 2012 řešeny dva projekty spolufinancované účelovou podporou z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Projekty se zabývaly pokročilými metodami materiálového výzkumu a optimalizací ozařovacích podmínek na výzkumném jaderném reaktoru LVR-15. Dne 6. března 2013 proběhlo závěrečné oponentní řízení těchto projektů, v obou případech s výsledkem „V – vynikající výsledky“.

První projekt FR-TI1/378 „Využití neutronového rozptylu v průmyslu“ byl rozdělen na 4 etapy a byl zaměřen na rozvoj metod materiálového výzkumu s využitím neutronové difrakce a obecně využití horizontálních kanálů reaktoru. Výzkum vysokoteplotních materiálů, sledování pnutí v kovových materiálech a další řešená témata ukazují na velké možnosti uplatnění difrakce v praxi.

Náplň druhého projektu FR-TI1/397 je zřejmá z názvu – „Vývoj a využití metodik a prostředků potřebných k ozařování vzorků neutrony na výzkumném jaderném reaktoru“. Byl také rozdělen do čtyř etap a zabýval se tématy: optimalizace podmínek v ozařovacích kanálech, studium koncentrace nečistot a příměsí v monokrystalech Si v souvislosti s ozařováním neutrony, detektory fluence neutronů a on-line měření aktivit radionuklidů ve vodě primárního okruhu.

Zdroj: Centrum výzkumu Řež

Původní zprávu najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..