Jaderný odpad zatím zůstává největším nevyřešeným problémem jaderné energetiky. Zdroj: 3pol.cz
Jaderný odpad zatím zůstává největším nevyřešeným problémem jaderné energetiky. Zdroj: 3pol.cz

V Lamanšském průlivu u pobřeží Francie se podle všeho nacházejí stále ještě nepoškozené sudy s jaderným odpadem z 50. a 60. let 20. století. Vyplývá to ze záznamu televize ARD, který pořídila pomocí automatické ponorky nedaleko ostrova Alderney, závislého území britské koruny. Ekologové považují takto uskladněný toxický odpad za časovanou bombu, neboť radioaktivita může proniknout do potravního řetězce. Vlády naopak nebezpečí odmítají s tím, že jde o slabě či středně radioaktivní materiál.

Filmový štáb v hloubce 124 metrů nalezl dva sudy s odpadem. Británie vhazovala jaderný odpad do vod Lamanšského průlivu a severního Atlantiku až do roku 1982, většinou šlo o radioaktivní materiál z nukleárního zařízení v Sellafieldu. Proláklina Hurd Deep u Alderney patřila mezi nejoblíbenější místa k potápění odpadu.

Takovýmto způsobem se nebezpečných látek zbavovaly i další státy, jako například Belgie, Švýcarsko či Německo. Od roku 1993 je ale takový postup zakázaný.

Podle čtyři roky staré vládní studie Normanských ostrovů, mezi něž patří i Alderney, sudy obsahují mimo jiné plutonium 239 a 240 a také prvky cesium a americium.

Statistiky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) uvádí, že v rozmezí let 1950 až 1963 Británie a Belgie nechaly v Hard Deep potopit více než 28 000 sudů slabě radioaktivního odpadu. To odpovídá nejméně 17 000 tunám toxického materiálu.

V Severním moři bylo v roce 2012 podle německé strany Zelených, která se odvolávají na oficiální statistiky, na 15 místech uskladněno 114 726 tun jaderného odpadu. Ten je uložen ve 222 732 sudech, z toho jich 480 pochází z Německa.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..