Nově instalovaná mřížka k ochraně před vnikem zvířat do elektrické skříně.  Zdroj: Tepco
Nově instalovaná mřížka k ochraně před vnikem zvířat do elektrické skříně. Zdroj: Tepco

V poslední době se na fukušimské JE hned dvakrát objevily potíže s dodávkou energie. Obě mají na svědomí, přímo a nepřímo, hlodavci.

Jako první přišel výpadek 19. března. Ten postihl velkou část elektrárny a podle vyšetřování byl způsoben krysou, která se dostala do elektrického rozvaděče malou dírou v plastové krycí folii. Zvíře uvnitř přešlo přes jistič a způsobilo zkrat elektrického vedení. Dodávka energie byla obnovena po pěti hodinách, kdy bylo tělo mrtvé krysy označeno za pravděpodobnou příčinu nehody.

Druhá událost se přihodila 5. dubna ve dvě hodiny odpoledne. Tehdy přestala energie proudit do bazénu vyhořelého paliva na třetím bloku. Tepco uvedlo, že k selhání patrně došlo během instalace ochranné sítě, která měla zabránit dalšímu přístupu zvířat k elektrickým skříním

Podle vyjádření Tepca dosahovala teplota v bazénu při druhém výpadku 15,1°C. Předtím než společnost v 16:00 spustila sekundární chladicí systém, prověřila jeho provozuschopnost, k hlavnímu systému se posléze vrátila ve 22:05. Tou dobou měl bazén teplotu 15,2°C.

Tři vysocí manažeři Tepca byli potrestáni za pomalou reakci na první výpadek energie. Stržením 5 % z platu na tento měsíc jsou sankcionováni prezident společnosti Naomi Hirose, výkonný viceprezident Zengo Aizawa a výkonný ředitel Akio Komori.

Zdroj: TEPCO

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..