JE Temelín od rybníka Karlovec
JE Temelín od rybníka Karlovec

 Praha – Na jedné straně naděje na smysluplné investice, které by mohly rozhýbat český průmysl, na straně druhé naléhavá výzva pro české průmyslové firmy a politiky, aby nepromarnily šanci, která se v blízké době nemusí opakovat. Na jednání Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny ČR, kde představili své nabídky zástupci účastníků tendru na dostavbu Temelína Westinghouse a Rosatom, se na tom shodli zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR, Hospodářské komory ČR i Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Co největší podíl českého průmyslu na dostavbě JE Temelín je podle nich pro ekonomiku ČR zcela zásadní. Ve hře je další budoucnost předních českých firem, jejich kompetence, stejně jako konkurenceschopnost tuzemských technologií a dlouhodobě i celého systému technického vzdělávání.

Předseda Hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) prohlásil, že politici budou muset před voliči investici stovek miliard korun do nových bloků Temelín obhájit. „Abychom to mohli obhajovat, musíme být přesvědčeni, že podíl českého průmyslu a zaměstnanců v České republice bude zásadní a tak velká investice neproteče mezi prsty,“ připomněl.

„Zásadní je, aby peníze, které půjdou z našich kapes, z kapes daňových poplatníků, zůstaly doma, zůstaly u českých subdodavatelů i přímých dodavatelů. To je zásadní i pro zaměstnanost,“ zhodnotil jednání výboru prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Ocenil prezentace obou účastníků tendru jako uspokojující. „Jediný velký rozdíl mezi uchazeči vidím v tom, že MIR 1200 na rozdíl od Westinghouse slibuje spolupráci a zakázky pro český průmysl bezpodmínečně,“ zdůraznil.

První náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Gebauer poznamenal, že aby byla dostavba Je Temelín pro ČR výhodná, musí z ní mít zisk jak energetika (možnost náhrady tepelných elektráren a snížení emisí), tak i dopravní a energetická infrastruktura. Další podmínkou podle něj je, aby dostavba také vygenerovala dlouhodobé investice do strojního i stavebního průmyslu.

Součástí jednání byla prezentace obou účastníků tendru zaměřená na lokalizaci zakázek při dostavbě 3. a 4. bloku JETE. Obě dvě společnosti – japonsko-americká společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR 1200 – přislíbily velké zapojení českých firem. Zatímco MIR 1200 představil své plány na lokalizaci více než 70 procent zakázek tuzemským společnostem již dříve, Westinghouse tak učinil poprvé právě před poslanci Hospodářského výboru.

Viceprezident společnosti Westinghouse Sandy Rupprecht prohlásil, že jeho společnost počítá s tím, že 90 procent pracovních sil podílejících se na budování elektrárny bude z ČR a na území republiky hodlá společnost utratit 60-70 procent z celkových výdajů na výstavbu. Česko by se podle jeho slov mohlo díky tomu, že Američané již mají zkušenosti ze stavby prvních dvou bloků JE Temelín, navíc stát průmyslovou základnou pro případnou stavbu dalších jaderných elektráren podle technologie Westinghouse.

Rupprechtovo tvrzení vzápětí zpochybnil ředitel projektu Konsrocia MIR 1200 pro dostavbu Je Temelín Josef Perlík ze společnosti Škoda JS. „Udivilo mne, že Westinghouse používá reference z výstavby prvních dvou bloků JETE. Ty totiž stavěly české firmy, zatímco Westinghouse pouze systém kontroly a řízení,“ zdůraznil Perlík. Oznámil, že v případě úspěchu konsorcia vznikne v Česku přímo 20 000 nových pracovních míst a dalších 29 000 nepřímo u subdodavatelů. „Nejde o PR aktivitu, ale o reálná fakta,“ poznamenal v narážce na pochybnosti o reálnosti nově prezentovaných slibů konkurence.

Viceprezident společnosti Rusatom Overeas Leoš Tomíček zdůraznil, že půjde o práce napříč celým spektrem jaderného projektu, tedy nejen pro montáž, ale i pro vysoce kvalifikované experty. Nabídka konsorcia nabízí českým společnostem možnost spolupráce s firmou Rosatom na trzích ve třetích zemích, nezávisle na tom, jak dopadne tendr na dostavbu Temelína. MIR 1200 uzavřel s českými firmami již 39 memorand o spolupráci.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Rusti palivove clanky jsou nejlepsi ve svete. USA zaostava o 25 let.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..