28.11.2022
Solární elektrárna Ralsko 1a, což je jedna z částí největší české solární elektrárny, která má instalovaný výkon 38,3 MW. (Zdroj: Sudop.cz)
Solární elektrárna Ralsko 1a, což je jedna z částí největší české solární elektrárny, která má instalovaný výkon 38,3 MW. (Zdroj: Sudop.cz)

Krajský soud v Brně zamítl žalobu čtyř provozovatelů fotovoltaických elektráren proti Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ). Firmy chtěly, aby soud rozhodl, že se ERÚ dopustil nezákonného zásahu tím, že na základě výzvy Ústavního soudu poskytl vyjádření ve věci fotovoltaických elektráren. Zástupci elektráren tvrdí, že vyjádření bylo zmanipulované a vidí naději v tom, že se věc znovu dostane k Nejvyššímu správnímu soudu a poté Ústavnímu soudu, uvedl v tiskovém prohlášení Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. Společně s Českou fotovoltaickou průmyslovou asociací už podala odvolání.

Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky chtěly firmy žalobou napadnout výrok Ústavního soudu o podporovaných zdrojích energie, který se týkal zavedení takzvaného solárního odvodu.

Podle názoru brněnského krajského soudu napadené vyjádření ERÚ nevybočuje ze zákonného rámce a není tedy v žádném ohledu zásahem nezákonným.

„Jsme rádi, že žaloba byla zamítnuta jako neodůvodněná. Jde o součást snahy České fotovoltaické asociace (CZEPHO) poškodit důvěryhodnost ERÚ. Úřad vždy stál za svými stanovisky při odpovědi pro Ústavní soud, a proto výrok soudu vítá,“ uvedl tiskový mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost podala v únoru trestní oznámení na Energetický regulační úřad. Podle solárníků úřad pod vedením předsedkyně Aleny Vitáskové předal zkreslené materiály Ústavnímu soudu, který loni rozhodoval o 26procentní solární dani.

Solární daň 26 procent napadli u Ústavního soudu provozovatelé fotovoltaických elektráren, soud ale jejich výhrady odmítl a ponechal daň v platnosti.

„Krajský soud nemá pravomoc zhojit skutečnost, že Ústavní soud rozhodoval na základě zmanipulovaných podkladů, které dodal právě ERÚ. Žalobu postižených společností odmítl z důvodu konfliktu s nálezem Ústavního soudu, ponechal však šanci na další právní obranu,“ píše Sedlák v tiskové zprávě. Upozornil, že ERÚ se nesnažil obhájit nařčení, že jejich podklady pro Ústavní soud byly zmanipulované a „zkusil se vykroutit z žaloby z formálních důvodů“. Krajský soud tak přenechal rozhodnutí o meritu věci vyšší soudní instanci a jednoznačně potvrdil, že ERÚ je za své podklady pro Ústavní soud právně odpovědný.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..