Jaderná elektrárna Mochovce.
Jaderná elektrárna Mochovce.

Podaří se Rosatomu získat kontrakt na výstavbu nové jaderné elektrárny? Poslední vývoj událostí skutečně nasvědčuje tomu, že vstup ruské státní korporace do projektu je na spadnutí. Zlomovým momentem bylo jednání slovenské vlády premiéra Roberta Fica, na němž se o zahájení jednání s Rosatomem rozhodlo. Ruská společnost nejspíš v projektu nahradit český energetický koncern ČEZ, který se rozhodl, že od své účasti na stavbě nové slovenské jaderné elektrárny odstoupí.

ČEZ si za partnera při výstavbě jaderného zdroje vybrala v roce 2008 první Ficova vláda. Za tímto účelem Slovensko a ČEZ založily společný podnik Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, ve kterém česká firma drží 49 procent akcií a ve kterém má i manažerskou kontrolu.

Letos v lednu zúčastněné strany spolu s Rosatomem podepsaly memorandum, na jehož základě by ruská firma mohla do projektu vstoupit. ČEZ tehdy uvedl, že prioritou je pro něj příprava výstavby dvou nových bloků elektrárny Temelín. O tuto zakázku se uchází i Rosatom.

Podle slovenského ministra hospodářství Tomáše Malatinského, jenž bude s Rosatomem vyjednávat, požaduje ruský investor dlouhodobou garanci výkupní ceny elektřiny z nové elektrárny. Ministr řekl, že podobnou záruku nezískal na Slovensku žádný projekt v oblasti jaderné energie.

Nový jaderný zdroj s instalovaným výkonem do 2400 megawattů by měl stát u Jaslovských Bohunic na západě Slovenska. S uvedením elektrárny do provozu se počítá po roce 2025.

Ekologická organizace Greenpeace upozornila, že nový partner slovenské vlády pro výstavbu jaderné elektrárny by měl vzejít z mezinárodního tendru. Přímý výběr nového partnera by prý mohl negativně ovlivnit bezpečnost a ekonomickou návratnost projektu, protože Rosatom by patrně prosazoval svou technologii. Také pro ČEZ se Ficova vláda v minulosti rozhodla bez uskutečnění výběrového řízení.

Dominantní výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne z italské skupiny Enel, dokončuje výstavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Mochovce na jihu země. Dostavba třetího a čtvrtého bloku elektrárny se proti původním plánům opozdí a vyžádá si více peněz.

Posunutí termínu dokončení elektrárny a prodražení projektu Enel mimo jiné zdůvodnil potřebou dodatečných opatření na zvýšení bezpečnosti, která vyplynula ze zátěžových testů. Těm se podrobily elektrárny v Evropské unii po předloňském neštěstí v japonské elektrárně Fukušima.

Atomové elektrárny mají na Slovensku největší podíl na výrobě elektrické energie. Slovensko se rozhodlo v souladu se svými závazky vůči Evropské unii v letech 2006 a 2008 odstavit dva bloky jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích, kde v současnosti vyrábějí elektřinu pouze dva jaderné bloky. Poptávka po elektřině na Slovensku roste a nová jaderná elektrárna by se měla stát důležitým krokem v rámci dlouhodobé slovenské strategie energetické bezpečnosti.

Zdroj: ČTK, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..