Argentina je vedle Ruska a Spojených států jednou z mála zemí, která vyvíjí vlastní komerční projekt malého jaderného reaktoru - CAREM.
Argentina je vedle Ruska a Spojených států jednou z mála zemí, která vyvíjí vlastní komerční projekt malého jaderného reaktoru – CAREM.

Rusko a Argentina mají velký potenciál ke spolupráci v oblasti výzkumných jaderných reaktorů. Prohlásil to pro ruskou informační agenturu ITAR-TASS Vjačeslav Peršukov, zástupce generálního ředitele Rosatomu, který vedl ruskou delegaci v Jižní Americe.

Uvedl, že Argentina je dnes velmi významným hráčem na trhu s výzkumnými reaktory, argentinští odborníci například budovali menší kapacity v Egyptě a Austrálii.

„Konkurujeme si s Argentinou v oblasti, kde nabízíme stejná řešení a můžeme spolupracovat, a to je chyba“, míní Peršukov. „Měli bychom se zaměřit spíše na navázání partnerských vztahů (…). Existuje celá řada možností pro práci na společných projektech“.

Podle jeho slov jednou z velmi perspektivních oblastí je výroba izotopů. Rusko začalo do Argentiny dodávat lékařský izotop molybden-99. Výzkumné reaktory, které má Argentina k dispozici, totiž nevyrábějí celé spektrum izotopů, které země potřebuje. „Jelikož tyto izotopy mají velmi širokou oblast použití, naším úkolem bude styčné body, kde můžeme spolupracovat, a buď zahájit přímé dodávky, nebo začít přemýšlet o předání technologií, například výrobu technecia pro jadernou medicínu“.

Kromě Argentiny ruská delegace navštívila také Ekvádor a Peru, jde o historicky první návštěvu zástupců vědecko-technického úseku Rosatomu v zemích Latinské Ameriky.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..