Během konference nazvané World Nuclear Fuel Cycle (WNFC), která probíhá od 9. do 11. dubna 2013, zaznělo, že jaderná energetika momentálně prochází nejtěžšími časy, jaké pamatuje, ale podařilo se jí celkově udržet většinovou politickou podporu.

V tomto průmyslovém odvětví se objevuje velká neurčitost, která pramení z havárie ve Fukušimě, z programů zabezpečujících elektrárny před vnějším ohrožením a ze snah o zmírnění následků potenciálních havárií. Kromě toho byl trh s jaderným palivem a uranem poznamenán i tím, že Japonsko prodlužuje odstávku svých 48 jaderných reaktorů. Philippe Hatron z Arevy k tomu řekl, že společnost v současné době plánuje nové továrny na výrobu jaderného paliva, které nahradí dosluhující závody, ale neplánuje rozšiřování výroby nad současnou poptávku.

I přesto počty budovaných a zamýšlených jaderných zařízení dosahují historických výšin, a to především díky Číně, v níž se staví dvě třetiny všech nových jaderných elektráren, což poznamenal Alan McDonald z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Jeho oddělení pomáhá velkému množství zemí s přípravou přijetí jaderné energetiky z hlediska politiky a kvalifikace. Řekl k tomu, že počet zemí připravujících se na přijetí jádra nebyl nijak výrazně ovlivněn fukušimskou havárií. Agneta Rising z World Nuclear Association (WNA) k tomu dodala, že země představující přes 50% světové populace jsou pro stavbu jaderných elektráren.

Slavnostní zahájení konference bylo ve znamení očekávaného růstu poptávky po elektřině v Asii a po celém světě. Kupříkladu nárůst poptávky v Číně do roku 2034 bude představovat více než současnou spotřebu Japonska a USA dohromady. Splnění celosvětových požadavků bude vyžadovat investice do výrobních zařízení ve výši přibližně 10 bilionů dolarů a dalších 7 bilionů do rozšíření a vylepšení rozvodné sítě, řekl Scott Peterson z Nuclear Energy Institute (NEI). Dále uvedl, že jaderná energetika bude hrát zásadní roli a připomněl publiku, že dlouhodobé aspekty jádra jsou extrémně robustní a že na ně musíme pamatovat obzvláště v nepříznivých časech.

Účastníci konference vyslechli Jamese Asselstina, který pracuje jako poradce pro Barclays Capital a dříve byl komisařem americké Nuclear Regulatory Commission (NRC). Objasnil, že rozmach břidlicového plynu v USA změnil mnoho slibných projektů v nevyplácející se investice, přestože probíhají práce na čtyřech reaktorech na území Spojených států. Kromě těchto bloků v lokalitách Vogtle a V. C. Summer, které již licenci k provozu mají, pokračuje NRC v posuzování žádostí o licence pro dalších 16 reaktorů.

Podle slov pana Asselstina si mohou americké energetické společnosti zaplatit plynovou elektrárnu na klíč za 1000 dolarů za kW instalovaného výkonu, která bude postavena za tři roky, zatímco náklady na jadernou elektrárnu představují 4500 až 5000 dolarů za kW instalovaného výkonu a doba stavby je 4,5 roku až 5 let. Z toho je zřejmé, že fosilní paliva v současné době představují nižší ekonomické riziko a kapitálové vklady a navíc celoživotní výrobní náklady jsou 55 dolarů za MWh elektrické energie, zatímco pro jádro se počítá s hodnotou 80 až 120 dolarů.

Hlavním faktorem, který v předešlém výčtu chybí, jsou emise CO2. Pan Asselstine k tomu řekl, že rozhodnutí Američanů o budoucnosti výroby elektřiny v uhelných elektrárnách a případné závazky týkající se změny klimatu během 20. let tohoto století mohou do roku 2030 vyústit v 30 až 35 nových jaderných bloků, které budou nařízeny v regulačních prohlášeních. To by bylo dostatečné pro udržení podílu jaderné energie těsně pod 20%.

Každoroční konferenci WNFC pořádají organizace NEI a WNA. Letos vychází na 9. až 11. dubna a odehrává se v hotelu Fairmont v Singapuru.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    sympaticke je, ze uvedeni panove veri tomu co delaji i v dobe, ktera neni jednoducha 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..