Výbor pro plnění Úmluvy o posuzování vlivů na životní prostředí (neboli úmluvy Espoo, jež byla přijata ve stejnojmenném finském městě) označil připomínky Litvy ke stavbě běloruské JE v Ostrovci za oprávněné. Minulé úterý o tom informovalo litevské ministerstvo životního prostředí.

Litva mnohokrát projevila znepokojení nad výběrem místa pro výstavbu Ostrovecké jaderné elektrárny, které se nachází nedaleko hranice Běloruska a Litvy, což je přibližně 50 km od Vilniusu. Upozorňovala také na nedostatky v případě ekologičnosti a jaderné bezpečnosti projektu. V létě roku 2011 se země obrátila na výbor úmluvy Espoo se stížností na nevyhovující plnění nařízení úmluvy ze strany Běloruska, konkrétně na to, že při plánování projektu nedošlo k náležitým konzultacím s litevským státem.

„V závěrech výboru se říká, že Bělorusko porušilo nařízení úmluvy Espoo co se týče informování veřejnosti sousedního státu, seznámení druhého státu se závěry dokumentů o posouzení vlivu na životní prostředí, obsahu dokumentů, posouzení alternativ plánované hospodářské činnosti a konečného rozhodnutí o přípustnosti projektu,“ zdůraznil litevský ministr životního prostředí, Valentinas Mazuronis.

Podle jeho slov je Bělorusko povinno provést další posudky vlivu stavby na životní prostředí v souladu s požadavky úmluvy, aby tak mohlo poskytnout plnohodnotné odpovědi na všechny otázky Litvy. Kromě toho je povinností Běloruska přijmout definitivní rozhodnutí o místě výstavby jaderné elektrárny, které musí být založeno na závěrech ohodnocení ekologických následků a výsledcích oboustranné diskuze.

V minulosti náměstek ministra energetiky Běloruska, Michail Michadjuk, oznámil, že se vícestranné rozhovory uskutečnily dvakrát. „Na všechny otázky (ohledně stavby JE) jsme odpověděli,“ tehdy řekl. Náměstek dále podotkl, že budoucí běloruská JE nepřinese životnímu prostředí Litvy žádnou újmu.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..