30.11.2022
Kim Irsen (zleva) a jeho syn Kim Čongil (technická poznámka - Kim je podle korejské tradice příjmení). Za Kima-seniora byl v 80. letech zahájen severokorejský jaderný program a ještě za svého života ji v 90. letech stačil použít jako kartu při vyjednávání mezinárodní pomoci pro svou zem. Za Kima-mladšího Severní Korea v tradici pokračovala.
Kim Irsen (zleva) a jeho syn Kim Čongil (technická poznámka – Kim je podle korejské tradice příjmení). Za Kima-seniora byl v 80. letech zahájen severokorejský jaderný program a ještě za svého života ji v 90. letech stačil použít jako kartu při vyjednávání mezinárodní pomoci pro svou zem. Za Kima-mladšího Severní Korea v tradici pokračovala.

Severní Korea oznámila, že znovu uvede do provozu svůj odstavený jaderný reaktor v Jongbjonu. Reaktor dokáže údajně ročně vyrobit dostatek plutonia pro výrobu jedné jaderné bomby. Kromě toho Pchjongjang hodlá v Jongbjonu oživit zařízení na obohacování uranu, což by KLDR poskytlo další materiál pro výrobu atomových bomb. Rozhodnutí Severní Koreje je v rozporu s rezolucemi OSN, které této komunistické zemi jakýkoli vlastní nukleární program zakazují.

Mluvčí severokorejské agentury pro atomovou energii tiskové agentuře KCNA řekl, že zařízení budou využívána jak k energetickým, tak vojenským účelům. „Produkce jaderné elektrárny bude využita k řešení akutního nedostatku elektřiny a k podpoře jaderných ozbrojených sil,“ uvedla agentura KCNA.

Oznámení Severní Koreje dále stupňuje napětí, které v posledních týdnech vyvolávají válečné výhrůžky vůči Spojeným státům a Jižní Koreji, jež prakticky každodenně zaznívají z Pchjongjangu.

Zařízení v Jongbjonu je v provozu od 60. let. Informace o něm nejsou vždy totožné. Podle všeho jsou tam čtyři nebo tři výzkumné jaderné reaktory. Za hlavní a funkční se považuje pětimegawattový reaktor z roku 1986, který je jediným známým zdrojem plutonia pro severokorejský jaderný zbrojní program. Ročně je schopen vyprodukovat přes šest kilogramů plutonia.

KLDR v roce 2007 oznámila, že jaderný komplex v Jongbjonu uzavřela; v červenci 2008 zde zničila chladicí věž reaktoru. Tyto kroky byly součástí dohody přijaté na šestistranných rozhovorech o jaderném odzbrojení, na nichž Pchjongjang slíbil pozastavit své jaderné aktivity výměnou za hospodářskou pomoc a bezpečnostní záruky.

Dialog byl ale v prosinci 2008 přerušen a v roce 2010 se objevily informace, že se v Jongbjonu buduje lehkovodní reaktor a že tam Severokorejci nainstalovali centrifugy na obohacování uranu. Práce na dostavbě reaktoru byly znovu potvrzeny loni.

Rozhodnutí KLDR opět zahájit provoz v Jongbjonu maří snahy Číny, která nedávno uvedla, že jejím cílem je obnovit mezinárodní jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova. Čína dnes vyjádřila nad krokem KLDR politování a vyzvala k umírněnosti. „Zaregistrovali jsme oznámení KLDR a vyjadřujeme politování,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej. „Vyzýváme všechny zainteresované strany, aby zachovaly klid a reagovaly umírněně,“ dodal.

V únoru uskutečnila KLDR svou třetí jadernou zkoušku, podle odborníků jí ale ještě nějakou dobu potrvá, než bude schopna zmenšit nálož tak, aby ji mohla použít jako jadernou hlavici pro své rakety.

Rada bezpečnosti OSN v reakci na test zpřísnila své sankce vůči KLDR, na což severokorejský režim odpověděl výhrůžkou preventivního jaderného útoku na Spojené státy a zamířením raket a dělostřelectva na vojenské základny USA.

Světoví experti odhadují, že KLDR disponuje v současné době 24 až 42 kilogramy plutonia, z čehož by bylo možné vyrobit čtyři až sedm jaderných bomb podobným těm, jež Američané svrhli na konci druhé světové války na japonské město Nagasaki. Při svých prvních dvou nukleárních testech v letech 2006 a 2009 použila Severní Korea jako materiál plutonium. U letošní únorové zkoušky zatím není jasné, zda bylo upotřebeno plutonium nebo obohacený uran. Pozorovatelé se domnívají, že KLDR již několik let uran obohacuje v tajných zařízeních.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..