Tzv. žlutý koláč, jeden z oxidů uranu, představuje významný mezistupeň ve výrobě jaderného paliva a také hlavní obchodní artikl. (Zdroj: Kernenergie.ch)
Tzv. žlutý koláč, jeden z oxidů uranu, představuje významný mezistupeň ve výrobě jaderného paliva a také hlavní obchodní artikl. (Zdroj: Kernenergie.ch)

Kazachstán plánuje zvýšit do roku 2017 objem těžby uranu na 25,6 tisíc tun. Hovoří o tom strategický plán Kazašské agentury pro atomovou energii pro období 2012-2016, který byl zveřejněn toto pondělí.

Podle plánu má objem těžby uranu činit k letošnímu roku 22,8 tisíc tun, k roku následujícímu 24 tisíc tun, k roku 2015 24,8 tisíc tun a k roku 2016 25,6 tisíc tun. V roce 2012 bylo v zemi vytěženo 21,4 tisíc tun uranu, což představovalo 37 % světové produkce.

Růst produkce vytěženého uranu by měl být podle plánu dosažen pomocí intenzivnějších výrobních postupů. Zavedením moderních technologií by mělo dojít ke zvýšení efektivity práce při výrobě chemického koncentrátu z přírodního uranu.

V dokumentu se dále píše, že odhady světových zásob uranu se v současnosti pohybují lehce nad 3,5 miliony tun. Přibližně 96% tohoto množství je soustředěno jen v 11 zemích světa.

Podle údajů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se cca 19 % všech známých světových zásob nachází na území Kazachstánu. Tento stát tedy disponuje přibližně 802 tisíci tunami uranu. V roce 2009 se Kazachstán dostal na první místo v těžbě uranu na světě.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..