Jaderná elektrárna Onagawa, která stojí od března 2011. (Zdroj: ajw.asahi.com)
Jaderná elektrárna Onagawa, která stojí od března 2011. (Zdroj: ajw.asahi.com)

Společnost Tohoku Electric Power Company upustila od dlouholetého plánu stavby nové jaderné elektrárny v japonské prefektuře Fukušima. Elektrárna s názvem Namie-Odaka byla slibována 45 let.

S plány na stavbu jaderného reaktoru s velkým výkonem poblíž města Namie, které leží u města Minamisoma vzdáleného asi 15 km od jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, přišla společnost Tohoku v roce 1968. Stavba varného reaktoru o výkonu 825 MWe měla podle posledního plánu začít v roce 2017 a elektrárna měla být uvedena do provozu v roce 2023.

Nedávno společnost prohlásila, že opustila projekt výstavby této jaderné elektrárny, protože opozice místního obyvatelstva a stav zdejšího životního prostředí značně znesnadňují průběh projektu.

Silné zemětřesení a cunami, které zasáhly tuto oblast 11. března 2011, měly za následek jadernou nehodu v elektrárně Fukušima Dajiči, kvůli níž se prefekturní vláda rozhodla skončit se svou energetickou závislostí na jádru. Městské rady Namie i Minamisomy vyžadovaly zrušení plánů výstavby elektrárny Namie-Odaka.

Navíc navrhované umístění elektrárny leží uvnitř dvacetikilometrové evakuační zóny v okolí zničené elektrárny Fukušima Dajiči, což by stavbu ještě více zkomplikovalo, i přestože původní obyvatelé mají povoleno oblast navštěvovat. Společnost Tohoku poznamenala, že dosud nebylo dokončeno zakoupení pozemku pro plánovanou elektrárnu. Dále uvedla, že vzhledem k současnému stavu lokality není rozumné podporovat výstavbu jaderné elektrárny na tomto místě a že plánovanou elektrárnu vyřadila ze svého rozpočtového plánu pro rok 2013.

Společnost Tohoku uvedla, že v souvislosti se zrušením projektu elektrárny Namie-Odaka zaznamená během účetního roku končícího 31. března 2014 výlohy ve výši 18 miliard jenů (190 milionů dolarů). Během aktuálního účetního roku společnost očekává ztrátu 105 miliard jenů (1,1 miliardy dolarů).

Společnost Tohoku provozuje tři bloky v jaderné elektrárně Onagawa v prefektuře Mijagi, které byly automaticky zastaveny během zemětřesení z března 2011 a které jsou na nařízení vlády v tomto stavu ponechány. Další blok společnosti Tohoku se nachází v elektrárně Higashidori v prefektuře Aomori a od pravidelné odstávky z února 2011 nebyl spuštěn.

Ve svém rozpočtovém plánu společnost Tohoku uvedla, že teprve musí rozhodnout o pokračování stavby dalšího bloku elektrárny Higashidori. V současné době na staveništi probíhají práce na dva kilometry dlouhém valu, který má chránit zamýšlený druhý blok.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..