Ghana, bývalá britská kolonie u Guinejského zálivu, nyní jedna z vyspělejších afrických zemí. Zdroj: DS-map
Ghana, bývalá britská kolonie u Guinejského zálivu, nyní jedna z vyspělejších afrických zemí. Zdroj: DS-map

Profesor Benjamin Jabez Botwe Nyarko, generální ředitel Ghanské komise pro atomovou energii (GAEC), uvedl, že Ghana může začít vyrábět energii z jádra do roku 2020, pokud vláda bude schopna zajistit stabilní financování a včasné schválení důležitých dokumentů.

Botwe v pořadu Talking Point ghanské televize navázal na vizi doktora Kwame Nkrumah, který GAEC založil. Podle něj může úspěšné zvládnutí jaderné energetiky „vyřešit mnoho postranních problémů, kterým čelí industrializace Ghany“.

Ghana je signatářem Dohody o nešíření jaderných zbraní, chce využívat jadernou energetiku k mírovým účelům a od roku 2006 podniká vážné kroky k tomu, aby se to stalo realitou.

Nedávno v zemi vznikla vysoká škola zaměřená na jadernou fyziku a příbuzné vědy, aby mohla Ghana vychovat vlastní odborníky pro provoz jaderné elektrárny. Nyarko v minulosti uvedl, že většina z těch, kteří byli posláni na podobná studia do zahraničí, se rozhodla nevrátit.

Ghana prozatím nemá jadernou elektrárnu, ale GAEC v současnosti zaštiťuje technologie pro radioterapii ve fakultních nemocnicích Korle-Bu a Okomfo Aknoye a na jaderných procesech založených technologií využívá také ke zvýšení zemědělské produkce.

Profesor Nyarko, mimo jiné expert Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), řekl, že Ghana pod vedením současného prezidenta Atta Millse podepsala pět dohod s IEAE. Ve Vídni navíc došlo k podpisu smlouvy o podpoře vzdělávání, výcviku a vývoje v oblasti jaderných technologii v členských zemích IEAE v Africe.

„“Rusové jsou zpátky“ aby dokončili konstrukci jaderné elektrárny, kterou zahájil Dr. Nkrumah, první prezident Ghany v roce 1963,“ doplnil Nyarko.

„Obavy veřejnosti z nebezpečí jaderné energetiky jsou neopodstatněné a přehnané,“ mírnil současné nálady ve světě. „Radioaktivita je všude, pokud budete cestovat do Londýna a zpátky, dostanete pořádnou dávku.“

Profesor Nyarko také potvrdil, že vláda schválila využití jaderné energie jako součást energetického mixu Ghany.

Šéf jaderné divize Ministerstva energetiky, Isaac Ennison, který v televizním pořadu s profesorem diskutoval, potvrdil jeho slova, ale zároveň přiznal, že jaderná divize byla vytvořena teprve loni. Zatím bylo vytvořeno 8 technických skupin, včetně Odboru životního prostředí.

Ministerstvo hodlá brzy založit nezávislý regulační orgán, který posílí zavádění mezinárodních bezpečnostních standardů.

Podle profesora je jádro lepším zdrojem než fosilní paliva a obavy veřejnosti jen ukazují, že jaderná energetika potřebuje zapracovat na PR a vzdělávání.

Spotřebovaný výkon v Ghaně je nyní asi 5 GW, jeden blok o výkonu 1000 MW tedy velmi přispěje k modernizaci zdrojů elektrické energie.

Podle profesora přišel právě nyní, po padesáti letech, čas obnovit starou myšlenku. Rosatom už Ghaně oficiálně nabídl pomoc. Očekává se, že dohoda o spolupráci bude podepsána na Mezinárodní ministerské konferenci o jaderné energetice pro 21. století, která se bude konat v červnu a Ghana zde bude mít početnou delegaci.

Zdroj: Myjoyonline,  Ghana Ministry of Energy

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..