Pohled na jadernou elektrárnu Mühleberg vybavenou jedním varným reaktorem o výkonu 372 MWe. (Zdroj: ensi.ch)
Pohled na jadernou elektrárnu Mühleberg vybavenou jedním varným reaktorem o výkonu 372 MWe. (Zdroj: ensi.ch)

Podle rozhodnutí švýcarského nejvyššího soudu může jaderná elektrárna Mühleberg pokračovat v provozu bez omezení, čímž bylo zrušeno předchozí rozhodnutí spolkového správního soudu z března 2012, podle nějž měla být elektrárna uzavřena v červnu tohoto roku.

Švýcarské ministerstvo životního prostředí vydalo v roce 2009 neomezenou provozní licenci pro jadernou elektrárnu Mühleberg, v jejímž areálu se nachází jeden 40 let starý varný reaktor s výkonem 372 MWe. V březnu roku 2012 byla tato licence spolkovým správním soudem zrušena a na základě jeho rozhodnutí musela být elektrárna uzavřena do 28. června 2013. Soud uváděl jako důvody k rozhodnutí odolnost pláště okolo aktivní zóny (Je to ocelový válec, který obklopuje aktivní zónu varného reaktoru a usměrňuje tok chladicí látky. – pozn. Atominfo.cz), odolnost elektrárny vůči silnému zemětřesení a nedostatek nezávislých chladicích zařízení. Na tyto záležitosti poukazoval už i švýcarský státní regulační úřad Eidgenössisches Nuklearsicherheitsinspektorat (ENSI). Po rozhodnutí spolkového správního soudu následovalo odvolání provozovatele elektrárny Mühleberg, společnosti BKW FMB Energy, k švýcarskému nejvyššímu soudu v Lausanne. Tento proces se společnosti BKW minulý týden podařilo vyhrát a zajistila si tak neomezené trvání provozní licence.

Jedna věc z původního rozhodnutí spolkového správního soudu ale zůstala, protože společnost BKW musela předložit švýcarskému Ministerstvu životního prostředí, dopravy, energetiky a komunikací návrh celkového technického zabezpečení dlouhodobého provozu jaderné elektrárny Mühleberg. Společnost BKW v srpnu 2012 předložila požadované dokumenty a regulační úřad ENSI v prosinci 2012 schválil dodané podklady pro dlouhodobý provoz elektrárny. Kromě toho ale regulační úřad nařídil provést rozsáhlá zlepšení, která umožní provoz elektrárny po roce 2017. Do 30. června tak společnost BKW musí předložit navazující plán zavedení těchto zlepšení.

Společnost BKW odkládala rozhodnutí o tvorbě bezpečnostních zlepšení v elektrárně Mühleberg a rozhodne až na konci roku 2013 namísto původně očekávané poloviny roku 2013. Společnost se odvolávala na to, že čekala na konečné rozhodnutí nejvyššího soudu o provozu jaderné elektrárny Mühleberg.

Provozovatel elektrárny uvedl, že když teď nejvyšší soud v jeho věci rozhodl, může se soustředit na sestavení plánu zavádění zlepšení požadovaného regulátorem ENSI a na dokončení analýzy, na jejímž základě určí konečný rozpočet a investiční rozhodnutí týkající se pokračujícího provozu jaderné elektrárny Mühleberg. Dále uvedl: „Intenzivní práce s tímto cílem už probíhají několik měsíců.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..