Středa, 30 září
Shadow

Fukušimská jaderná elektrárna opět hlásí únik radioaktivní vody

JE Fukušima poté, co uniklý vodík vybuchl a výbuch protrhl střechy. Zdroj: Globalvoicesonline.org
JE Fukušima poté, co uniklý vodík vybuchl a výbuch protrhl střechy. Zdroj: Globalvoicesonline.org

Poškozená japonská jaderná elektrárna Fukušima zaznamenala další únik radioaktivní vody. Dnes to podle portálu channelnewsasia.com oznámila společnost Tepco, která zařízení provozuje. Již v noci na sobotu přitom Tepco ohlásila únik asi 120 tun kontaminované vody. Energetická firma tvrdí, že radioaktivní voda z podzemní nádrže se pravděpodobně nedostala do moře. V komplexu je systém sedmi rezervoárů, ve kterých je uskladněna voda používaná k chlazení reaktorů.

„Zjistili jsme, že malé množství vody podle všeho uniklo z nádrže, ačkoli jsme nezaznamenali žádný pokles hladiny v rezervoáru,“ citoval portál z dnešního prohlášení Tepco.

Po rozsáhlém úniku radioaktivní vody v noci na sobotu začali technici z bezpečnostních důvodů přečerpávat zbývající kapalinu do dalších nádrží, tato práce by měla být hotova do úterý.

Elektrárna se potýká se sérií průsaků poté, co v pátek nakrátko vypadl jeden ze systémů chlazení jaderného paliva. Jde o druhý takový výpadek v posledních týdnech, což podle analytiků ukazuje na možnou nestabilitu zabezpečení komplexu.

I po odstavení elektrárny z provozu musí být jaderné palivo ochlazováno, neboť jinak hrozí jeho přehřátí kvůli zbytkovému tepelnému výkonu, způsobenému rozpadem štěpných produktů.

V podzemních tancích, které jsou asi 800 metrů od pobřeží, je podle posledních statistik uskladněno na 276 000 tun vysoce radioaktivní vody. To je podle agentury Bloomberg dostatečné množství k naplnění 110 olympijských bazénů.

Jaderná elektrárna Fukušima byla poškozena při mohutném zemětřesení a následné vlně cunami 11. března 2011. Kvůli úniku radioaktivity byly z okolí elektrárny evakuovány desetitisíce lidí. Technici elektrárnu stabilizovali, ale plně odstranit následky katastrofy podle expertů potrvá ještě roky.

Zdroj: ČTK

1 Comment

  • K.Tasl

    Tak, panove projadernici. Jak budete bagatelizovat tuto ostudu jaderneho prumyslu? Tepco demonstruje, ze jaderny prumysl je banda bridilu, kteri nejsou schopni zvladat svou technologii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..