Společnost Areva oznámila, že bude dodavatelem paliva pro nový jordánský výzkumný jaderný reaktor. Tento pěti megawattový reaktor bude dodán Jordan University of Science and Technology jihokorejským konsorciem.

Výzkumné reaktory umožňují výcvik jaderných pracovníků a produkci radioizotopů pro použití v průmyslu, zemědělství a lékařství. Stavba jordánského výzkumného reaktoru bude pro tuto zemi významným krokem v cestě za vývojem komerční jaderné energetiky a bude stát 175 milionů dolarů. Název tohoto projektu je Jordan Research and Training Reactor (JRTR).

Tento reaktor byl vyvinut společností Korea Atomic Energy Research Institute (Kaeri), která jej postaví ve spolupráci s firmou Doosan. Konsorcium těchto dvou firem požádalo v roce 2011 společnost Areva o prototyp palivového souboru obsahujícího nízce obohacený uran. Tento týden konsorcium potvrdilo kvalitu dodaných produktů a podepsala s Arevou smlouvu na dodání paliva pro první a druhou zavážku. Dodání je plánováno na začátek roku 2015, uvedla společnost Areva.

Reaktor JRTR je verze jihokorejského výzkumného reaktoru High-flux Advanced Neutron Application Reactor (Hanaro) s výkonem 30 MWt, která ale bude zmenšená na výkon 5 MWt. Jihokorejský výzkumný reaktor vychází z reaktorů typu Maple, které byly vyvinuty v Kanadě, ale nedočkaly se tam realizace. Výkon bloku JRTR bude později možné zvýšit na 10 MWt. Jordánská agentura Jordan Atomic Energy Commission (JAEC) v roce 2010 zamýšlel, aby se projekt JRTR stal ústředním bodem budoucího jordánského jaderného programu a technologickým centrem, které bude obsahovat závod na výrobu jaderného paliva, zařízení na ukládání použitého paliva a zařízení využívající chladné neutrony.

Jordánsko je velmi chudé na zdroje energie a nástupem jaderné energetiky chce snížit svou závislost na dovozu energie, který momentálně pokrývá přibližně 95% jordánské spotřeby. Firma WorleyParsons pomáhala agentuře JAEC vybrat vhodný typ reaktoru pro první jordánskou jadernou elektrárnu. Posuzovanými variantami jsou: verze tlakovodního reaktoru VVER-1000 s označením AES-92 společnosti Atomstrojexport a tlakovodní reaktor Atmea1 společností Areva a Mitsubishi Heavy Industries. Konečné rozhodnutí bude učiněno v polovině května tohoto roku.

Nedávno Areva oslavila smlouvy na dlouhodobé dodávky jaderného paliva pro americké reaktory. Po roce 2016 společnost Exelon použije jaderné palivo od společnosti Areva na celkem dvanáct zavážek do svých čtyř bloků v elektrárnách Dresden a Quad Cities. Dalších šest zavážek použije společnost Exelon v elektrárně Three Mile Island 1.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..