Palivové články z dílny TVEL.
Palivové články z dílny TVEL.

Záměr ruské společnosti TVEL vybudovat na území české republiky závod na výrobu jaderného paliva se neuskuteční. Největší ruský výrobce jaderného paliva to oznámil v tiskové zprávě. Odůvodnil své rozhodnutí tím, že ani po rozšíření Temelína by české jaderné elektrárny nestačily pro dostatečné vytížení závodu. Ruská společnost Tvel, která vyrábí jaderné palivo mimo jiné i pro české elektrárny Dukovany a Temelín, v minulosti lokalizaci výroby do Česka zvažovala, od záměru ale nyní ustupuje.

„Výrobna jaderného paliva by se stala efektivní pouze za předpokladu, že by zabezpečila produkci i pro další země Evropy,“ uvedl v prohlášení TVEL.

Společnost loni zahájila výstavbu závodu na výrobu jaderného p aliva na Ukrajině. Závod by měl začít vyrábět v roce 2015, jeho roční výrobní kapacita by měla dosáhnout 800 palivových souborů.

Reaktory ruského typu VVER, pro které Tvel palivo vyrábí, tvoří asi 17 procent všech světových reaktorů. Tvel je součástí ruské státní společnosti Rosatom. Na celkových příjmech Rosatomu se Tvel podílel více než 40 procenty. Loni dosáhly celkové příjmy z prodeje jaderných produktů a služeb Tvelu 3,2 miliardy dolarů.

Tvel se také snaží zabezpečit dodávky na trh v západní Evropě ze svých závodů v Rusku. Firma loni zahájila výrobu paliva typu TVS-Kvadrat, které se užívá v tlakovodních jaderných elektrárnách západoevropského typu PWR. První zkušební palivové soubory by společnost měla dodat do roku 2015.

„Firma je přesvědčena, že zkušební provoz těchto souborů dopadne úspěšně a přejde na komerční dodávky. Tím by se Tvelu otevřel obrovský trh – reaktory PWR tvoří kolem 50 procent všech světových reaktorů,“ uvedla společnost.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..