Výzkumný reaktor LVR-15, kdysi VVR-S. Zdroj: 2012.cvrez.cz
Výzkumný reaktor LVR-15, kdysi VVR-S. Zdroj: 2012.cvrez.cz

Český výzkumný jaderný reaktor v Řeži u Prahy obdržel v noci na dnešek nové palivo z Ruska. Dovoz paliva, stejně jako nedávné odvezení poslední zásoby vysoce obohaceného jaderného paliva z českého území zpět do země původu finančně podpořily Spojené státy. Novináře o tom informoval ředitel Centra výzkumu Řež Martin Ruščák.

Centrum výzkumu Řež se zabývá výzkumem, vývojem a inovacemi v oboru energetiky, zejména jaderné. Společnost o 188 zaměstnancích provádí základní a aplikovaný výzkum a vývoj na výzkumných reaktorech LR-0 a LVR-15 a podílí se i na mezinárodních projektech.

„Transport paliva se uskutečnil ve dnech 24. až 25. dubna. Jeho transport zabezpečovala Policie ČR,“ prohlásil Ruščák v rozhovoru s novináři. „Palivo bez problémů dorazilo do Řeže dnes v noci a bylo uskladněno v zabezpečeném skladu,“ dodal.

Dovezené palivo bude v řežském reaktoru LVR-15 sloužit zhruba tři roky. Podle Ruščáka  palivo bude používáno k provádění experimentů v rámci výzkumných projektů.

Z Řeže byl před několika týdny vypraven náklad vysoce obohaceného paliva z výzkumného reaktoru. Tím opustil české území poslední jaderný materiál obohacený na více než 20 procent. Odvoz byl součástí americko-ruského programu, jehož cílem je zabezpečit citlivý jaderný materiál proti zneužití.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..