Gigantický komplex NNL v Sellafieldu Zdroj: energyandnuclear.com
Gigantický komplex NNL v Sellafieldu Zdroj: energyandnuclear.com

Nová průmyslová strategie publikovaná vládou Velké Británie vykreslila plány, které zemi umožní vytvořit značné množství příležitostí pro hospodářský růst v sektoru jaderné energetiky. Británie chce těžit z jaderných projektů doma i v zahraničí.

Dokument obsahující novou strategii byl ohlášen v rámci společného prohlášení britského tajemníka pro obchod, kterým je Vince Cable, a tajemníka pro energetiku (Ed Davey). Celý dokument má 90 stran a nese název „Budoucnost jádra ve Spojeném království“, je to poslední fáze vládních plánů zveřejnit strategie vývoje pro 11 klíčových oborů. Strategie se nese především v duchu „zřejmého předpokladu, že jaderné technologie budou hrát velkou roli v energetickém mixu Velké Británie“ a vyjadřuje snahu dostat zemi mezi špičku ve využívání civilních jaderných technologií.

Strategie pokrývá jadernou energii v celé šíři od výstavby nových objektů, přes management nakládání s odpadem a likvidaci vysloužilých elektráren, jiné služby v rámci palivového cyklu až po provoz a údržbu elektráren. Základním výdajem, plánovaným v rámci nové strategie, je 15 milionů liber určených na založení Národního centra uživatelů jaderných technologií pro univerzity a soukromé společnosti, které vedou výzkum v oblasti jaderných technologií.  Ohniska tohoto projektu budou především: Národní jaderná laboratoř (NNL) v Sellafieldu, Centrum pro fúzní technologie v Culhamu a Dalton Cumbrian Facility na Univerzitě Manchester. Dalších 18 milionů liber bude určeno na podporu 35 programů výzkumu a vývoje jaderných technologií. 12,5 milionu bude stát zapojení Británie do projektu experimentálního reaktoru Jules Horowitz, jak bylo oznámeno dříve v březnu. Návrhy moderních reaktorů a jejich palivové cykly podrobí britští odborníci podrobnému zkoumání, na základě kterého se mimo jiné rozhodnou, zda bude vhodné rozběhnout vlastní program vývoje malého modulárního reaktoru (SMR). Takový program by Británii umožnil stát se klíčovým partnerem v navrhování jakéhokoliv malého reaktoru pro globální trh.

Strategie představuje akce, které jsou nutné k přilákání domácích i zahraničních investorů do jaderného výzkumu a také mají za cíl pomoci firmám proniknout na jaderný trh v Zámoří. Důležitý cíl spočívá samozřejmě v zajištění dostatku zkušeností a schopností v tomto oboru pro budoucnost.

Dokument staví především na velké analýze kapacit pro výzkum a vývoj jaderných technologií, která byla provedena v reakci na požadavek Sněmovny Lordů. Soubor dokumentů obsahuje vizi, která shrnuje ambice britského jaderného průmyslu na příštích 40 let, plán rozvoje výzkumných aktivit a časové rozvrhy nutných úkonů.

Podle strategie se role NNL změní, Laboratoř se stane hlavním poradním orgánem britské vlády v jaderných záležitostech a výběru strategických výzkumných programů. NNL také bude zodpovídat za provoz Kanceláře pro inovativní výzkum jaderných technologií (NIRO), která bude zpracovávat rozhodnutí nově vytvořené Rady pro jaderný výzkum, což je orgán, který má pomoci definovat nové požadavky na výzkumný program v oblasti jaderných technologií.

Vince Cable uvedl, že jaderné technologie znamenají velký potenciál pro ekonomický růst a Ed Davey poznamenal, že jaderná energetika a ostatní zdroje s nízkou produkcí oxidu uhličitého budou pro Brity zásadní. „Potřebujeme využívat všechny možnosti, abychom dokázali bojovat proti klimatickým změnám a zároveň udrželi „zapnutá světla“ v takové míře, v jaké to spotřebitelé opravdu potřebují. To platí nejen pro tuhle dekádu, ale také pro rok 2050 a další léta po něm.“

Novou strategii velmi dobře přijali zástupci průmyslu i akademického sektoru. Lord Hutton, předseda britské Asociace jaderných průmyslníků, dokonce vládnímu záměru zatleskal za „vstřícný krok k pokračování současné role jaderného průmyslu“, zatímco hlavní vědecký proradce vlády John Beddington prohlásil, že tato oznámení jsou prvními kroky ke snaze vyrovnat se s budoucími požadavky, které mohou předčít současné plány na budování nových kapacit.

Strategie byla publikována týden po udělení plánovacího souhlasu pro elektrárnu Hinkley Point C, první jaderný blok v Británii po 25 letech. Francouzské společnost EDF Energy plánuje v této lokalitě instalovat dva bloky EPR společnosti Areva, ale ještě čeká na konečné rozhodnutí o investici. Diskuze mezi dceřinou společností EDF Nuclear New Build Generation a britskou vládou stále pokračují, týkají se především finančních záležitostí. Proud z nových elektráren bude financován na základě mechanismu Contract for difference, to znamená, že bude nastavena určitá kritická hladina ceny (pro všechny druhy bezemisních zdrojů energie) a v případě, že volná cena na trhu elektrické energie bude pod touto hladinou, vláda náklady dorovná.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..