Malebný pohled na dva bloky jaderné elektrárny Angra. Pravý má výkon 657 MWe a byl spuštěn v roce  1985. Levý má výkon 1350 MWe a k síti byl připojen v roce 2000. Oba jsou tlakovodní. Za budovami se nachází soustava transformátorů. Staveniště třetího bloku není na obrázku zachyceno a nachází se trochu více nalevo. (Zdroj: Electronuclear.gov.br)
Malebný pohled na dva bloky jaderné elektrárny Angra. Pravý má výkon 657 MWe a byl spuštěn v roce 1985. Levý má výkon 1350 MWe a k síti byl připojen v roce 2000. Oba jsou tlakovodní. Za budovami se nachází soustava transformátorů. Staveniště třetího bloku není na obrázku zachyceno a nachází se trochu více nalevo. (Zdroj: Electronuclear.gov.br)

Brazilská společnost Electronuclear bude zřejmě v budoucnu čelit dani ve výši deseti procent z jejích příjmů při výrobě energie pomocí jádra. Brazilská vláda tak rozšiřuje opatření, která přináší místním vládám část zisku z výroby elektřiny pomocí ropy a plynu.

Tento víkend byl brazilským ministerstvem pro energetiku a hutnictví (Ministério de Minas e Energia) schválen návrh zákona, podle nějž každá společnost využívající jadernou energetiku bude jako formu odškodnění platit místní správě daň 10% z příslušných příjmů. Tyto příjmy, vycházející z hrubého množství vyrobené elektřiny, budou rozděleny mezi místní magistrát, místní vládu a také mezi případné sousední země.

Úřady tento víkend také provedly změnu jazyka zákona, kdy vymezili význam slova jaderná energie pouze pro výrobu energie v jaderné elektrárně Angra. Ta je provozovaná státem vlastněnou firmou Electronuclear a leží poblíž města Angra dos Reis vzdáleného asi 100 km východně od Ria de Janeira. Tím vyloučily z působnosti zákona přibližně 3000 brazilských zařízení, v nichž jsou jaderné technologie používány pro vědu, lékařství, zemědělství a průmysl.

Jaderná elektrárna Angra se skládá z dvou bloků s celkovým výkonem 1990 MWe, z nějž elektrárna sama spotřebuje 106 MWe, což poskytuje 1884 MWe pro přenosovou síť. V této lokalitě probíhá stavba třetího bloku s plánovaným spuštěním v roce 2016. Vláda plánuje ještě další čtyři bloky, které by měly být dokončeny ve dvacátých letech tohoto století.

Před tím, než tento návrh zákona vstoupí v platnost, bude muset být schválen dalšími třemi ministerstvy, a to ministerstvem rozvoje, průmyslu a mezinárodního obchodu (Ministério do Desenvolvimento, Indústria e Comércio Exterior), ministerstvem financí (Ministério da Fazenda) a ministerstvem spravedlnosti (Ministério da Justiça). První představa tohoto návrhu zákona vzešla koncem minulého roku z ropného odvětví. Předpis známý jako Zvláštní spoluúčast (Participação Especial) je tu používán pro zvýšení zisků místních vlád z nejziskovějších projektů.

Jaderná energetika se podílí třemi procenty na celkové brazilské výrobě elektřiny. Přibližně 84% pochází z vodních elektráren, 5% z uhelných a po 4% stejně z biomasy a zemního plynu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    To je správné, tak to má být. Nejdříve to zadotujeme a potom zdaníme (viz. OZE a chystané jádro v ČEZku) a daně prožereme a rozkrademe. „Dobrý“ postup jak z kapes ovčanů pod záminkou dobré věci nebo její zneužití vytáhnout peníze.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..