Logo agentury EPA. (Zdroj: Wikipedia.org)
Logo agentury EPA. (Zdroj: Wikipedia.org)

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency – EPA) představila návrh nových směrnic na ochranu pracovníků a veřejnosti při radiačním ohrožení. Návrh má název PAG Manual: Protective Action Guides and Planning Guidance for Radiological Incidents.

Nový návrh je doplněním směrnic, které EPA vydala roku 1992, a nyní je zpřístupněný pro komentáře veřejnosti. Hlavní změnou v návrhu je rozšíření rozsahu směrnic z havárií v jaderných elektrárnách i na radiační nehody ve vojenských zařízeních, v závodech vyrábějících jaderné palivo a při přepravě jaderných materiálů. Spojené státy by měly být nově připraveny i na rozptýlení jaderného materiálu teroristy nebo použití špinavé jaderné bomby.

Radiační nehody jsou vzácné a navzájem odlišné. Společně pro ně ale platí tři základní pilíře agentury EPA, jimiž by se měla řídit reakce na havárii. Ty zní: zabránit akutním následkům; vyvážit ochranu spolu s ostatními důležitými faktory a zajistit, aby kroky úřadů byly spíše prospěšné než škodlivé; snížit riziko chronických následků.

Rozhodování o určení vhodné reakce na radiační havárii, říká EPA, je vždy velmi komplexní, zejména při hledání správné rovnováhy mezi potenciálními následky kroků vykonaných úřady a nebezpečím, které přestavuje nehoda sama.

Příkladem takového rozhodnutí v praxi byla evakuace starších a ohrožených osob z prefektury Fukušima. Je známo, že tento krok vedl přímo ke smrti řady osob, kdežto riziko pramenící z radioaktivity bylo příliš nízké na to, aby mělo vážné následky.

V rámci okamžité reakce plánuje agentura EPA, že dávka 10 až 50 mSv během čtyř dní bude dostatečná pro rozhodnutí o ukrytí nebo evakuaci obyvatelstva. Toto rozhodnutí by bylo přijato při současném zvážení rizika spojeného se samotnou evakuací. Přesídlení by mělo být zváženo v případě obyvatel s předpokládanou dávkou 20 mSv během prvního roku případně 5 mSv během dalších let.

Agentura EPA rozhodla, že během prvního měsíce se budou lidé moci vrátit do kontaminovaných oblastí s roční dávkou 20 mSv za účelem zabezpečení funkce důležité infrastruktury. Pro běžné úkoly, jako je třeba přístup do evakuovaných domů, je dovolen přístup do oblastí s roční dávkou 5 mSv.

Tato čísla jsou velice opatrná. Pro srovnání celosvětová průměrná radiační dávka z přírodního pozadí činí 2,4 mSv za rok nebo pro změnu roční dávka, kterou dostane posádka letadla při létání mezi New Yorkem a Tokiem, dosahuje 9 mSv.

V japonské Fukušimě je povoleno, aby se obyvatelé vrátili za účelem splnění důležitých úkolů do oblastí s roční dávkou 20 až 50 mSv. Návštěvy do oblastí s dávkou do 20 mSv za rok jsou neomezené a nevyžadují povolení ani speciální radiační monitorování. Jediným omezením je, že obyvatelé nemohou zůstat přes noc. Jedině oblasti s dávkou přes 50 mSv za rok zůstávají pro obyvatelstvo uzavřené. Japonsko se dlouhodobě snaží o postupnou přípravu k návratu obyvatel do oblastí s dávkou pod 20 mSv za rok a má celkový cíl snížit dodatečnou radiaci na 1 mSv za rok.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..