Ředitelství společnosti Westinhouse nedaleko Pittsburghu.
Ředitelství společnosti Westinhouse nedaleko Pittsburghu.

Americko-japonská společnost Westinghouse průběžně vede v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Dnes to na tiskové konferenci řekl generální ředitel společnosti Danny Roderick. Ruská tisková agentura RIA Novosti ale s odvoláním na neupřesněné zdroje uvedla, že podle hodnocení je lepší nabídka česko-ruského Konsorcia MIR.1200. Energetická společnost ČEZ dnes předala Westinghousu a Konsorciu MIR.1200, hodnocení jejich nabídek. S oběma uchazeči chce ČEZ ještě jednat o vylepšení jejich návrhů.
„Dnes jsme dostali zprávu, že jsme momentálně první v pořadí temelínského projektu,“ prohlásil Roderick. Podrobnosti o jednotlivých bodech hodnocení nepřiblížil. „Je nezpochybnitelné, že Westinghouse je hodnocený jako první v pořadí,“ uvedl však.
RIA Novosti ale s odvoláním na zdroje obeznámené s hodnocením tvrdí, že nabídka česko-ruského konsorcia je lepší ve třech ze čtyř kritérií, mimo jiné prý i co se týká nabízené ceny. Zdroj RIA Novosti ale vyjádřil údiv nad tím, že ČEZ nijak nehodnotil zapojení českého průmyslu do realizace projektu.
Podle serveru týdeníku Ekonom vyhrál Westinghouse sice pouze v jednom ze čtyř kritérií, ale právě technická kritéria a licencování mají při výběru dodavatele hlavní váhu. Česko-ruské konsorcium údajně získalo o něco více bodů za lepší cenu i provozní náklady. Drtivně vyhrálo v kapitole „podmínky výstavby“, za kterou však ČEZ uděloval nejmíň bodů. Američané podle zdroje Ekonomu získali 80 ze 100 možných bodů, česko-ruské konsorcium má 66,5 bodu.
Roderick nicméně zdůraznil, že průběžné pořadí v tendru neznamená, že společnost má celkové vítězství jisté. Podle něj leží ještě před Westinghousem mnoho práce, aby nakonec zakázku na dostavbu Temelína získal.
Jakou cenu za dostavbu Temelína Westinghouse nabízí, Roderick neřekl. Podle něj ale Westinghouse vytvořil konkurenceschopnou nabídku a cenu se snaží snížit především lokalizací výroby.
Roderick rovněž prohlásil, že momentální hodnocení ČEZ nezohledňuje jen projekt Westinghousu, ale také českých firem, které by se na stavbě Temelína v případě vítězství americko-japonské firmy podílely. Podle Rodericka by se v případě vítězství Westinghousu stalo Česko centrem pro další dodávky Westinghousu do evropských zemí.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes po poledni uvedl, že firma chce s oběma uchazeči o stavbu třetího a čtvrtého bloku jihočeské jaderné elektrárny jednat o vylepšení nabídek ve všech jejich částech. Konečného vítěze tendru chce ČEZ oznámit letos v září.
O stavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny se ucházela ještě francouzská společnost Areva, ČEZ ji však v říjnu z tendru vyřadila. Areva se snaží do výběrového řízení vrátit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže sice dal v únoru zapravdu ČEZ, Areva však podala proti rozhodnutí rozklad k předsedovi úřadu a v případě neúspěchu se hodlá bránit i u soudu.
Stavba nových dvou bloků by měla více než zdvojnásobit výkon Temelína, který v současnosti činí 2000 megawattů. Náklady na stavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Elektrárna by měla být uvedena do provozu v roce 2025.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..