JE Temelín.
JE Temelín.

Bezprostředně poté, co ČEZ vydal průběžné hodnocení nabídek účastníků tendru na dostavbu 3. a 4.bloku JE Temelín, se k jeho výsledkům vyjádřili zástupci japonsko-americké společnosti Westinghouse a česko-ruského konsorcia MIR.1200.

Westinghouse ihned reagoval prohlášením, že v tendru podle tohoto hodnocení vede, jak si můžete přečíst zde. Samozřejmě Vám ale přinášíme i vyjádření druhé strany. Musíme zdůraznit, že se zatím opravdu jedná pouze o předběžné hodnocení, které má za cíl především soutěž ještě zkvalitnit a vytvořit co nejlepší podmínky pro dostavbu.

Hodnocení naší nabídky na dostavbu JE Temelín, které jsme dnes obdrželi od společnosti ČEZ, vnímáme jako předběžné. Nyní bude následovat klíčová etapa konzultačních jednání mezi společností ČEZ a uchazeči, na jejichž základě budou uchazeči dále upřesňovat a finalizovat své nabídky. Vítěz bude vybrán až na základě vyhodnocení konečných nabídek.

V souladu s výsledky předběžného hodnocení byla nabídka Konsorcia vyhodnocena jako lepší ve třech kritériích ze čtyř. To je logické – konkurence postavila poslední bloky před více než  třiceti lety. Jaderné elektrárny s reaktory typu VVER se však budovaly bez přerušení od počátku světové jaderné energetiky a to za účasti českých výrobců. Dnes ve světě funguje 54 bloků s reaktory typu VVER, včetně 18 bloků v zemích Evropské unie. V současné době Rosatom realizuje projekty výstavby 28 bloků s reaktory typu VVER, z nichž 19 bloků se nachází mimo Ruskou federaci.

Jsme připraveni do nejmenších podrobností analyzovat závěry hodnocení a v průběhu jednání se Zadavatelem dokázat, že náš projekt MIR.1200 je opravdu nejlepší, a to jak pro ČEZ, tak pro celou Českou republiku. Zejména v kontextu bezprecedentně vysoké úrovně lokalizace, která je naší zřejmou předností, ačkoliv není kritériem hodnocení.

Věříme, že finální rozhodnutí bude přijato na základě objektivního vyhodnocení konečných nabídek a potvrdí snahu České republiky vybrat projekt, který bude nejvýhodnější pro ekonomiku celé země. Cena výstavby bloků jaderné elektrárny, cena elektrické energie vyrobené budoucí elektrárnou, maximální soulad s požadavky Zadavatele – to jsou bezesporu silné stránky naší nabídky, což také hodnocení potvrdilo. Jsou to důležitá kritéria, na jejichž základě budeme rozvíjet naši spolupráci až do vyhlášení výsledků tendru.

Rádi bychom poděkovali českým průmyslovým podnikům a firmám, které s námi po podrobném jednání a posuzování vzájemné výhodnosti projektů uzavřely rámcové smlouvy a  zařadily se tak do příprav tendrové nabídky Konsorcia MIR.1200. Rádi bychom dali najevo svou vděčnost i všem těm, kdo, stejně jako my, po zralé a racionální úvaze považuje uskutečnění projektu MIR.1200 za ideální řešení pro dostavbu  JE Temelín. Rádi bychom ještě jednou zdůraznili, že za jednu z nejvýznamnějších dimenzí nabídky konsorcia MIR.1200 považujeme dlouhodobý pozitivní vliv na rozvoj a modernizaci českého průmyslu, na zachování a vytvoření minimálně deseti tisíc nových pracovních míst pro české občany, ale i pro rozvoj technického školství a vzdělávání expertů v oblasti jaderné energetiky a v důsledku i pro zajištění energetické nezávislosti České republiky.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..