Budoucí jaderná elektrárna Barakah
Budoucí jaderná elektrárna Barakah

Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) podala žádost o udělení licence na stavbu bloků 3 a 4 první elektrárny v zemi, která nese jméno Barakah. Žádost zpracuje státní regulační orgán.

Enec oznámil, že podal přihlášku se zběžnou dokumentací ve formě dokumentu čítajícímu deset tisíc stran, k jadernému regulačnímu úřadu – Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR). Tento krok byl podle společnosti vyústěním intenzivní osmnáctiměsíční práce odborníků Enec i hlavního smluvního partnera korejské korporace Korea Electric Power Corporation (Kepco).

Žádost je postavena na zkušenostech z tendru na první dva bloky elektrárny Barakah a bezpečnostní analýze úspěšně dokončených bloků stejného typu v korejské elektrárně Shin Kori (reaktory 3 a 4). Právě tyto korejské bloky jsou tzv. referenčními projekty pro celou elektrárnu Barakah. Enec již dříve uvedl, že arabské reaktory budou „v podstatě stejné“, ale v rámci stavby budou provedeny drobné úpravy, především z důvodu přizpůsobení jednotek klimatickým podmínkám Arabského poloostrova a specifickým nárokům FANR. Tyto rozdíly souvisí s výstupní frekvencí proudu 50 Hz namísto 60 Hz, na kterých běží korejská přenosová síť, a také s vyšší teplotou okolního prostředí a nebezpečím písečných bouří.

Žádost o udělení konstrukční licence bere také v úvahu změny v designu reaktoru, které vznikly v důsledku reakce na fukušimskou havárii.

Generální ředitel Enec Mohamed Al Hammadi uvedl: „Jedná se o další milník v našem programu s cílem dodávat bezpečnou, čistou a efektivně vyrobenou energii pro celé Emiráty. Náš tým pilně pracoval na dodání kompletní a vysoce kvalitní žádosti o udělení licence, ve které těžíme z našich zkušeností z referenční korejské elektrárny a našeho úspěchu při podávání přihlášky do projektu 1. a 2. bloku elektrárny Barakah.“

Kontrakt v hodnotě 20 miliard dolarů z prosince roku 2009 získalo Korejské konsorcium vedené společností Kepco, postaví tak 4 reaktory APR-1400. Všechny 4 bloky, které budou vyrábět elektrickou energii nedaleko hranice se Saudskou Arábií, mají být v provozu do roku 2020.

Konstrukční licence pro bloky 1 a 2 udělil regulační úřad v červenci 2012. Enec dále uvedl, že práce na obou reaktorech postupují podle plánu. První beton stavební dělníci na bloku 1 odlili už den po udělení konstrukční licence, na bloku 2 mezitím probíhají intenzivní přípravné práce. Očekává se, že betonáž základů bloku 2 začne do poloviny roku. První blok má být hotov v roce 2017 a druhý o rok později.

Spuštění třetího a čtvrtého bloku je naplánováno na květen 2019, respektive na květen 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..