Budova 4. bloku JE Fukušima po výbuchu. Zdroj: Boston.com
Budova 4. bloku JE Fukušima po výbuchu. Zdroj: Boston.com

Operátor japonské jaderné elektrárny Fukušima dnes oznámil, že se mu podařilo obnovit chlazení nádrží s vyhořelým jaderným palivem. Tento systém přestal fungovat v důsledku pondělního přerušení dodávek elektřiny, což zvýšilo obavy z elektrárny, kterou před dvěma lety poškodilo mohutné zemětřesení a cunami.

Společnost Tepco (Tokyo Electric Power Co.) podle agentury AP ohlásila, že obnovila chlazení i v poslední nádrži. Teplota zůstala v bezpečných mezích a reaktory neutrpěly žádnou újmu. Pracovníci se nyní podle mluvčího firmy snaží zjistit příčiny výpadku chlazení po krátkém odpojení dodávek elektřiny.
Do akce byla povolána padesátka pracovníků v bezpečnostních oděvech a v maskách a firma také ujistila, že připravila záložní systém pro případ, že by se situace zhoršila.

Problém s ochlazováním nádrží s vyhořelými palivovými tyčemi byl zaznamenán v blocích 1, 3 a 4. Chlazení reaktorů samých zasaženo nebylo, uvedlo Tepco. „Bezprostřední nebezpečí nehrozí. Trvalo by čtyři dny, než by nádrž s nejvyšší teplotou dosáhla bezpečnostního limitu,“ prohlásil po výpadku mluvčí společnosti Keniči Tanabe.
Podle firmy Tepco se teplota nádrže v bloku čtyři dnes ráno pohybovala kolem 30,5 stupně Celsia, přičemž bezpečnostní limit je 65 stupňů.

Tepco se stále snaží zjistit příčinu výpadku proudu, který byl zaznamenán v pondělí v 18:57 místního času (10:57 SEČ). Podle agentury AP za potíže mohla zřejmě rozbitá rozvodná deska.

V nádržích se chladí použité palivo z atomových reaktorů, při čemž se uvolňuje velké množství tepla. Kdyby delší dobu nefungovalo ochlazování, mohla by voda v nádržích začít vřít, odpařovala by se a vyhořelé palivové tyče by byly vystaveny vzduchu. To by představovalo vážný problém a možnost úniku radiace.

„V nejhorším případě máme systém, který umožňuje doplnit vodu do nádrží. Je to dvojí strategie, která nám poskytuje čas najít řešení, než se zvyšování teploty vymkne z rukou,“ řekl Masajuki Ono, jeden z představitelů firmy Tepco. Ono nicméně přiznal, že elektrárna je stále velmi zranitelná, protože funguje s provizorním zařízením.

Jaderná elektrárna Fukušima byla poškozena při mohutném zemětřesení a cunami 11. března 2011. Otřesy půdy tehdy poničily ochlazovací systémy reaktorů, což vedlo k úniku radioaktivity. Desetitisíce lidí bydlících v okolí elektrárny byly evakuovány a doposud se do svých domovů nevrátily. Technici elektrárnu stabilizovali, ale plně odstranit následky katastrofy potrvá ještě roky, napsal server BBC News.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..