JE Dukovany.
JE Dukovany.

V Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku dnes začalo cvičení Zóna 2013. Jeho námětem je porucha na zařízení elektrárny, která později přeroste v jadernou havárii s únikem radioaktivity do okolí. Třídenní cvičení má prověřit ochranná opatření a součinnost jednotlivých státních úřadů, ministerstev a složek integrovaného záchranného systému. Zúčastní se ho téměř 1600 lidí, použito bude skoro sto kusů techniky.
Kvůli fiktivnímu úniku radioaktivity mimo areál elektrárny byl podle scénáře cvičení po poradě hejtmanů Vysočiny a Jihomoravského kraje cvičně vyhlášen stav nebezpečí. Oba hejtmani pak požádali vládu o vyhlášení stavu nouze. V okruhu 20 kilometrů v okolí elektrárny byl cvičně omezen pohyb osob a techniky. Krizový štáb řeší možnosti evakuace obyvatelstva, školských a sociálních zařízení. „Všechno probíhá na takzvané štábní úrovni, veřejnost to nijak neomezuje,“ řekla ČTK mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (za ČSSD) se na podobném cvičení v roce 2008 objevovaly nedostatky týkající se hlavně vzájemné komunikace mezi cvičícími. „Letos zatím vše funguje stoprocentně, ve spojení nebyly žádné problémy,“ řekl hejtman. Všechny složky integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina, z nichž se dnes cvičení zúčastnilo kolem 300 lidí, podle něj zatím zahajovaly svou činnost přesně podle plánu krizového řízení.
Fiktivní radiační havárii po cvičné poruše hlavního parního kolektoru elektrárny oznámily sirény vydávající zkušební tón v areálu elektrárny i v jejím okolí před 09:00. Na místě simulované havárie zasáhla havarijní četa a hasiči z podnikové jednotky a města Třebíče. „Pracovníci elektrárny kromě sloužící směny odešli do krytů. Z nich potom byli v ochranných oblecích evakuováni za bránu elektrárny,“ řekl ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. Do cvičení se dnes podle něj zapojilo kolem 800 zaměstnanců. Simulovaná havárie pak pokračovala fiktivním únikem radioaktivních látek z areálu elektrárny.
V Jihomoravském kraji se do cvičení zapojí na 300 lidí, několik desítek vozů a jiné techniky. Odpoledne se v Únanově na Znojemsku uskutečnila dekontaminace účastníků zásahu. „Veřejnost je právem citlivá na jakékoliv mimořádné události v oblasti jaderné energetiky, vzpomeňme například havárii v japonské Fukušimě. Proto je dobře, že opět po několika letech procvičíme připravenost složek IZS na takový typ mimořádné události,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).
Jedním z cílů cvičení, kterého se zúčastní téměř 1600 lidí, a kolem sto kusů techniky, je prověření komunikace krizového štábu kraje s ústředním krizovým štábem. Letos poprvé budou na cvičení takového typu zástupci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..