Velín na Dukovanech. První jaderná elektrárna v Čechách, postavená v 70. letech s pomocí SSSR, je všeobecně uznávana za jednu z nejbezpečnějších v Evropě.
Velín na Dukovanech. První jaderná elektrárna v Čechách, postavená v 70. letech s pomocí SSSR, je všeobecně uznávana za jednu z nejbezpečnějších v Evropě.

V Jaderné elektrárně Dukovany dnes skončila první letošní odstávka. Blok číslo tři stál 43,5 dne, oproti plánu o 1,5 dne déle. Prodloužení způsobily technické problémy při zprovozňování systému, řekl ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. Další dukovanský blok se podle plánu zastaví o nadcházejícím víkendu.
Právě ukončená odstávka bloku číslo tři by měla být letošní nejdelší. Skončila dnes ve 13:30 připojením druhé turbíny v bloku. Energetici v tomto bloku vyměnili za čerstvé pětinu jaderného paliva, provedli revize a některé investice zaměřené na zvýšení bezpečnosti zařízení.
Dukovanská elektrárna má čtyři výrobní bloky, každý z nich se jednou ročně zastaví kvůli revizím zařízení a výměně části paliva. Další odstávka začne v Dukovanech 31. března a potrvá do 3. května, týkat se bude bloku číslo dvě. Odstávky zbývajících bloků pak budou dlouhé 27 a 35 dní.
Od úterý do čtvrtka bude v Dukovanech probíhat bezpečnostní cvičení ZÓNA 2013, které se bude zabývat simulovanou havárií. Zúčastní se ho téměř 1600 lidí, použito bude skoro sto kusů techniky.
Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá přibližně pětinu tuzemské spotřeby elektřiny. Loni vyrobila rekordních 15,022 terawatthodin (TWh) proudu. Letošní plán počítá s dalším růstem produkce na 15,576 TWh.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..