Jaderná elektrárna Virgil C. Summer je pojmenována po předsedovi dozorčí rady společnosti SCE&G. Zdroj: Wiki
Jaderná elektrárna Virgil C. Summer je pojmenována po předsedovi dozorčí rady společnosti SCE&G. Zdroj: Wiki

Stavba jednoho ze dvou nových bloků AP1000 v jaderné elektrárně V.C. Summer v Jižní Karolíně byla zahájena odlitím betonové základové desky. Je to velice významný krok – v USA byla zahájena stavba prvního nového jaderného bloku po třiceti letech.

Základová deska představuje podklad pro kontejnment a pomocné budovy, které jsou součástí jaderného ostrova. Základová deska je silná 1,8 metru, a pokud má pokrýt oblast o rozměrech 76 na 49 metrů, je potřeba 5350 metrů krychlových betonu. Lití betonu bylo zahájeno v 10:00 hodin dne 11. března a trvalo celkem přes 50 hodin.

Dva nové bloky AP1000 s výkonem 1117 MWe, které dodává společnost Westinghouse, budou sdílet lokalitu s jedním provozovaným tlakovodním reaktorem. Blok V.C. Summer-1 provozuje společnost South Carolina Electric & Gas (SCE&G), která je odnoží Scana Corporation a na jejímž vlastnictví má podíl společnost Santee Cooper.

V květnu 2008 podepsaly společnosti SCE&G a Santee Cooper smlouvu o vládních dodávkách s konsorciem dodavatele jaderných reaktorů reaktorů Westinghouse a společností Shaw Group. V září 2011 potom došlo k výraznému pokroku v přípravných pracích. V červenci 2012 byla společnost Shaw Group koupena společností Chicago Bridge & Iron Company (CB&I).

Americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) sice dal povolení pro stavbu a udělil licenci k provozu pro dva nové bloky AP1000 v Summer už v dubnu 2012, ale lití betonu se zpozdilo kvůli problémům se smykovými výztužemi pro základovou desku. Následně žádalo SCE&G o úpravy licence, které by vyjasnily podrobnosti konstrukčních požadavků. Zahájení lití betonu je obecně považováno za oficiální začátek stavby nového reaktoru.

Kevin Marsh, generální ředitel a předseda správní rady společnosti Scana, komentoval lití betonu v lokalitě Summer slovy: „Toto je vzrušující úspěch pro společnosti SCE&G, Santee Cooper, CB&I, Westinghouse Electric Company a ostatní společnosti, které podporují náš nový jaderný projekt.“ Dodal: „Uznáváme význam této události a oceňujeme přísné bezpečnostní závazky a snahu o spolupráci, kterou všichni zúčastnění prokázali v dosahování toho milníku.“

Prezident a výkonný ředitel společnosti Westinghouse, Danny Roderick, k tomu řekl: „Úspěšné dokončení betonování na bloku V. C. Summer-2 znamená začátek nové vzrušující fáze realizace našich reaktorů typu AP1000 ve Spojených státech. Je to milník globálního významu, který umožňuje týmu našeho konsorcia, aby se mohl hnout kupředu s pracemi na kriticky důležité instalaci modulů.“

Pan Roderick dále poznamenal: „Po tomto úspěchu v lokalitě Summer bude postup prací pokračovat turbínovým ostrovem, bilancí elektrárny (souhrnný název pro veškeré ostatní stavby v elektrárně – například chladicí věže) také výcvikem operátorů pro tuto novou generaci reaktorů.“

Spuštění prvního bloku je plánováno na rok 2017, druhý blok by se měl rozběhnout o rok později.

Regulační úřad NRC dále udělil v únoru 2012 provozní licenci společnosti Southern Company pro dva bloky AP1000 v lokalitě Vogtle v Georgii. Také v tomto případě došlo ke zpoždění betonážních prací, tentokrát kvůli problémům s návrhem a montáží vyztužovacích pruhů základové desky. Regulační úřad příslušně upravil licenci tak, aby mohla být použita betonová směs s vyššími kompresními vlastnostmi.

Zahájení betonážních prací v lokalitě Vogtle je očekáváno v bezprostřední době.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..