Malá část areálu institutu Chalk River Laboratories. (Zdroj: Thelancet.com)
Malá část areálu institutu Chalk River Laboratories. (Zdroj: Thelancet.com)

Společnost Atomic Energy of Canada Ltd. (AECL) oznámila kanadské vládě, že jí odhadovaná výše finanční odpovědnosti za likvidaci jaderných zařízení a skladování použitého paliva vzrostla o dvě třetiny, tedy na 5,9 miliard dolarů.

V polovině roku 2012 začala společnost AECL práci na své komplexní analýze odpovědnosti z provozu jaderných reaktorů, která proběhla v rámci programu o odpovědnosti za jaderné dědictví (Nuclear Legacy Liabilities Program – NLLP). Cílem této analýzy je svědčit o vysoké úrovni směrnic, které se týkají kanadského jaderného dědictví a jsou používány při likvidaci jaderných zařízení a skladování použitého paliva. Analýza se týká především kanadského výzkumného institutu Chalk River Laboratories, který spadá pod AECL. Poslední podobná analýza proběhla v roce 2005.

Společnost AECL oznámila vládě, že se její odhad výše ručení zvýšil o 2,3 miliard dolarů z původní hodnoty 3,5 miliard dolarů. Společnost dále oznámila, že se tato úprava projeví v hospodářských výsledcích kanadské vlády v letech 2012 až 2013. Také poznamenala, že schválení výše úpravy bude prověřeno vedením společnosti AECL a podobně analýzu a její schválení prověří externí auditoři, kterými je úřad Office of the Auditor General a poradenská společnost KPMG.

Podle společnosti AECL stojí za zvýšením odhadu výše ručení především nárůst nepřímých nákladů na likvidaci jaderných zařízení a skladování jaderného materiálu po dobu 70 let programu NLLP. V těchto nákladech je zahrnuta i provozní a firemní podpora institutu Chalk River Laboratories.

Společnost AECL dále uvedla, že od provedení poslední analýzy se výrazně rozvinuly povinnosti a aktivity v Chalk River Laboratories, a to z vícero příčin. Zejména kvůli posunu požadavků na obsluhu, zavedení cílených programů a kapitálových investic do zdravotních, bezpečnostních, zabezpečujících a ekologických zájmů a v neposlední řadě také kvůli odpovědím na rozšířené požadavky regulátorů.

Program NLLP má za cíl řídit kanadské jaderné ručení v jaderných zařízeních společnosti AECL, která jsou financována kanadským ministerstvem přírodních zdrojů (National Resources Canada – NRCan). Je plánován v sedmdesátiletém časovém horizontu s počátkem v roce 2006. Postupem času se budou činnosti stále více zaměřovat na návrh, budování a provozování zařízení pro bezpečné a ekonomické ukládání odpadu.

Institut Chalk River Laboratories sídlící v Ontariu, který je nejstarším a největším zařízením vystupujícím v programu NLLP, zodpovídá za 70% ručení obsažených v tomto programu. Dalších 20% představuje institut Whiteshell Laboratories spolu se sousedním institutem Underground Research Laboratory v Manitově. O zbývajících 10% se dělí vyřazené prototypy jaderných reaktorů, jako jsou reaktor Nuclear Power Demonstration, reaktor Douglas Point a reaktor Gentilly-1.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..