Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenko Zdroj: Wiki
Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenko. Zdroj: Wiki

Senát bude dohlížet na to, aby podmínky soutěže o dostavbu jaderné elektrárny Temelín byly férové pro obě skupiny zájemců. Po jednání s šéfkou ruské horní komory Valentinou Matvijenkovou to dnes řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). O dostavbu se ucházejí česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse.

„Budeme dohlížet na to, aby skutečně ty podmínky pro dvě skupiny, které se ucházejí o tu hlavní část té dodávky, byly fér, aby ta startovací čára byla stejná. Věřím, že prohlášení vlád, které v této věci byly učiněny, to jasně říkají,“ uvedl předseda opozicí ovládaného Senátu.

Rozhodovat podle něj musí technická úroveň včetně bezpečnosti, rychlost dodávky a její cena a zapojení českých firem do modernizace. Obě uskupení už uzavřela smlouvy s českými společnostmi pro případ vítězství v tendru. Westinghouse má smlouvu například s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži, který spolu s firmami ZAT a Hochtief CZ uzavřel podobné ujednání také s Konsorciem MIR.1200.

Matvijenková podotkla, že podobný projekt byl realizován například v Číně a podle hodnocení evropských expertů z technického, ekonomického a hlavně bezpečnostního hlediska „tento náš projekt odpovídá nejpřísnějším evropským a světovým kritériím“. Otevírá také nové možnosti česko-ruské spolupráce v jaderné energetice, dodala.

Dostavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla stát mezi 200 a 300 miliardami korun a měla by více než zdvojnásobit výkon elektrárny. ČEZ chce vítěze tendru vyhlásit letos v září, elektrárna by měla být uvedena do provozu v roce 2025.

Matvijenková má v rámci své dvoudenní návštěvy v Česku na programu také setkání s předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou a s prezidentem Milošem Zemanem.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..