Jukija Amano, současný a znovuzvolený šéf MAAE.
Jukija Amano, současný a znovuzvolený šéf MAAE.

Vedení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) si do svého čela podruhé zvolila japonského zástupce Jukiju Amana. Informovala o tom agentura France Press s odkazem na diplomatický zdroj.

Amano vede MAAE od roku 2009, kdy na tomto postu vystřídal Egypťana Muhammada Baradeje. Ten stál v čele agentury od prosince roku 1997, přičemž byl během svého funkčního období v letech 2001 a 2005 dvakrát opětovně zvolen. V roce 2005 byla Baradejovi spolu s agenturou MAAE udělena Nobelova cena míru za boj proti jadernému zbrojení a za zajištění bezpečnosti v oblasti mírového využití jaderné energie.

MAAE je mezivládní organizace, jejímž hlavním cílem je rozvíjení mezinárodní spolupráce v oblasti mírového využití jaderné energie. Nejdůležitějším úkolem agentury je pak hlídat ve světě nešíření jaderných zbraní. V této oblasti má také největší pravomoci – například jedině kvůli podezření z výroby jaderných zbraní může pořádat mise a inspekce (více například zde). Podle Dohody o nešíření jaderných zbraní má MAAE právo kontrolovat, zda zúčastněné strany dodržují závazky, související s členstvím v organizaci.

Zdroj: Atomic-energy.ru, World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..