Sídlo MAAE ve Vídni.
Sídlo MAAE ve Vídni.

Zájem o výrobu energie z jádra loni opět rostl, když v roce 2011 kvůli neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima se výroba naopak snižovala. Loni byla zahájena výstavba sedmi nových jaderných reaktorů, v roce 2011 se začaly stavět čtyři. Uvedl to dnes šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amanao. Po celém světě je nyní ve výstavbě 66 nových jaderných reaktorů.

Neštěstí v elektrárně Fukušima v březnu 2011 otřáslo jaderným průmyslem a vyvolalo otázky, zda je výroba elektřiny z jádra bezpečná. Německo, Švýcarsko a Belgie se v reakci na to rozhodly opustit jadernou energetiku a místo toho zvýšit závislost na obnovitelných zdrojích energie.
Loni IAEA ve své zprávě uvedla, že využití jaderné energie by mohlo v příštích dvou desetiletích stoupnout díky Asii až o 100 procent, a to i navzdory neštěstí ve Fukušimě. Nejhorší jaderné neštěstí za čtvrt století však zřejmě expanzi jaderné energetiky proti původním předpokladům mírně zpomalí, napsala agentura Reuters.
MAAE je mezinárodní odborná organizace OSN, jejímž cílem je podporovat koordinaci technického rozvoje jaderné energetiky pro mírové účely a zajistit bezpečnost při využívání jaderné energie. Jejími členy je 151 států včetně České republiky a Slovenska.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..