Šéf Rosatomu Sergej Kiryenko vysvětluje, co se bude v Leningradské elekrárně dít.
Šéf Rosatomu Sergej Kiryenko vysvětluje, co se bude v Leningradské elekrárně dít.

Ředitel Rosatomu Sergej Kiryenko během své návštěvy na prvním bloku elektrárny posvětil práce na vyvinutí technických řešení, které umožní nejstaršímu reaktoru typu RBMK, který je v provozu, pokračovat ve výrobě energie. Budoucnost reaktoru bude jasná do prvního listopadu.

Jednotka o výkonu 925 MW vyrábí elektrickou energii od roku 1974, ale je odstavena od loňského května, protože došlo k deformaci grafitového moderátoru. Na místě v současnosti probíhá vyšetřování, s cílem posoudit, jestli bude bezpečné uvést reaktor opět do provozu.  Ruská firma Titan-2 od února podniká přípravné práce, které mají vést k obnovení grafitových bloků. Práce budou podle Titan-2 zahrnovat mimo jiné výměnu 350 procesních kanálů. Hlavní fáze vývojových prací směřující k vyřešení problému by měla být dokončena do léta. Kiryenko dále uvedl, že nalezená řešení by měla být aplikována zhruba v polovině října. Konečné rozhodnutí o budoucím osudu elektrárny by potom vedení Rosatomu mělo oznámit kolem prvního listopadu. Kiryenko slíbil, že bezpečnost zůstane hlavní prioritou. Nová technologická řešení prý nemají obdoby v ruském ani světovém jaderném průmyslu.

Reaktor typu RBMK je chlazený lehkou vodou a sestává ze samostatných palivových kanálů, které jsou obklopeny grafitovými bloky s funkcí moderátoru. Každý kanál je chlazený zvlášť vodou pod tlakem, která může dosáhnout varu. Tento typ má několik zásadních bezpečnostních nedostatků. Což se ostatně v kombinaci s mimořádně velkou chybou lidského faktoru ukázalo v roce 1986 v Černobylu. Po této havárii ale jaderní inženýři podnikli řadu kroků ke zvýšení bezpečnosti reaktoru. Reaktory RBMK se tedy dále provozovaly v Rusku, v Litvě a na Ukrajině. Dnes už proud dodává pouze 11 reaktorů tohoto typu, všechny pracují na území Ruska, včetně čtyř bloků v leningradské elektrárně.  Dva nové reaktory typu VVER 1200 (tlakovodní pricip) jsou ve výstavbě nedaleko – v budoucí druhé Leningradské elektrárně, první z nich začne pracovat ještě letos.

Provozovatel ruských jaderných elektráren Rosenergoatom má vyšetřit stav grafitových bloků na všech reaktorech RBMK v letošním roce. Nově vyvinuté metody pro prodloužení životnosti leningradského bloku 1 tedy najdou uplatnění i na ostatních blocích.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..