Schematický model malého reaktoru SVBR-100. Mimo jiné může několik těchto reaktorů prodloužit životnost reaktorových bloků s reaktory VVER. Po ukončení provozu některého z dukovanských reaktorů může být vyjmuta původní reaktorová nádoba a instalováno několik SVBR-100, veškerá ostatní infrastruktura tak může sloužit další desítky let. Zdroj: AKME-E
Schematický model malého reaktoru SVBR-100. Mimo jiné může několik těchto reaktorů prodloužit životnost reaktorových bloků s reaktory VVER. Po ukončení provozu některého z dukovanských reaktorů může být vyjmuta původní reaktorová nádoba a instalováno třeba šest SVBR-100, veškerá ostatní infrastruktura tak může sloužit další desítky let. Zdroj: AKME-E

Výcvikový simulační software tekutými kovy chlazeného reaktoru SVBR-100, který funguje na bázi rychlých neutronů (nepotřebuje moderátor – tedy prostředí, které neutrony zpomalí a zvýší účinný průřez s dalšími štěpitelnými jádry) zahájil provoz. Vývoj reaktoru probíhá v Rusku velmi intenzivně, pilotní projekt bude podle současných plánů zahájen v roce 2017.

Simulátor dodalo experimentální výzkumné a metodologické centrum „Simulation System“ společnosti AKME-Engineering, akciové společnosti založené Rosatomem v roce 2009 speciálně za účelem vývoje SVBR-100 a jeho uvedení do provozu.

Simulátor představuje interaktivní model bloku s reaktorem SVBR-100, který obsahuje reaktorové jádro, primární a sekundární okruh a turbínu s generátorem, včetně příslušných ovládacích a kontrolních prvků.

Generální ředitel AKME-Engineering Vladimir Petrochenko prohlásil: „Účelem simulátoru je především vysvětlení a demonstrace tohoto reaktorového konceptu, jeho dynamických modů a různé přechody procesy během provozu reaktoru. Druhou funkcí programu je samozřejmě výcvik zaměstnanců AKME- Engineering, kteří budou pracovat jako operátoři, případně se budou podílet na výuce dalších specialistů.“

„Plánujeme simulátor průběžně aktualizovat s pomocí údajů, které vyplynou z rozšíření podrobné technické studie projektu SVBR-100,“ dodal Petrochenko.

Vladimir Petrochenko také poznamenal, že simulátor není jen vizualizací nového reaktoru a „školní lavicí“, která umožňuje operátorům vyzkoušet si různé provozní režimy, ale také je to přesný virtuální prototyp budoucího energetického bloku s reaktorem SVBR-100.

Charakteristiky nového reaktoru

SVBR-100 je komplexní reaktorový systém o výkonu 100 MW. Celý primární okruh reaktoru – reaktor samotný, parogenerátory a další příbuzná zařízení jako hlavní cirkulační pumpy – je umístěn v nádrži s chladící směsí olova a bizmutu. Každý takový reaktorový modul bude vyroben v domovské továrně a potom bude přepraven po železnici, silnici či po vodě do místa instalace, kde může být umístěn takřka libovolný počet takových reaktorů v závislosti na místních požadavcích. Výkon reaktoru lez využít k výrobě tepla, páry pro další využití v průmyslu, odsolování vody a samozřejmě i pro výrobu elektrické energie.

Téměř totožný reaktor jako SVBR-100 už byl použit na sedmi ruských ponorkách třídy Alfa a také v několika experimentálních zařízeních na pevnině. Komerční reaktor bude přizpůsoben k použití různých druhů jaderného paliva, včetně směsi oxidu plutonia a uranu MOX (Mixed oxid fuel) a nitridových paliv. Při použití uranového oxidu s obohacením až 16,8% trvá jedna palivová kampaň (období mezi výměnou paliva) reaktoru 7 až 8 let. Při použití paliva MOX může reaktor dokonce palivem zásobit sám sebe a de facto tak fungovat s uzavřeným palivovým cyklem.

Podle AKME-Engineering má pilotní projekt začít v roce 2017 a komerční sériová výroba by měla navázat v roce 2019.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..