Reaktorová nádoba nového reaktoru na bázi rychlých neutronů BN-800 vypadá vskutku futuristicky.
Reaktorová nádoba nového reaktoru na bázi rychlých neutronů BN-800 vypadá vskutku futuristicky.

Minulý měsíc pokračovaly práce na několika nově budovaných elektrárnách v Rusku, stavbaři dosáhli zásadních milníků jako je instalace důležitých prvků parního cyklu nebo ukončení betonování kupole kontejnmentu.

Novovoroněžská elektrárna

Na první blok nové Novovoroněžské elektrárny (fáze 2) byly dovezeny vnitřní součásti reaktoru. Dva nové reaktory VVER-1200 model AES-2006 se budují nedaleko původní elektrárny, ve které byly na konci padesátých let zprovozněny jedny z prvních tlakovodních reaktorů typu VVER-440. Mezitím začaly práce na svařování hlavního cirkulačního potrubí v reaktorové budově prvního bloku. Toto potrubí spojuje hlavní prvky primárního okruhu – reaktor, parogenerátory a chladící pumpy. Svářeči používají novou, pro tento účel speciálně vyvinutou, okružní válcovací technologii.

Stavba prvního bloku elektrárny Novovoroněž II započala v červnu 2008, se začátkem provozu se počítá v roce 2014, druhý blok se začal stavět v roce 2009, dokončen bude 2016.

Výměníky tepla v Rostově

Na dalším projektu mezitím probíhá instalace tepelných výměníků bloků 3 a 4, první dva už jsou na rostovském staveništi. Všech šest tepelných výměníků (3 na každý blok) dodá ruský výrobce těžkých ocelových konstrukcí ZiO-Podolsk. Každý výměník měří 8 metrů na výšku, 1 metr v průměru a váží 15 tun. Stanou se důležitou součástí chladicích systémů reaktorů.

Výstavba na bloku 3 začala na konci roku 2009, na bloku 4 v létě 2010, úspěšně snad budou bloky dokončeny v roce 2014, respektive 2016.

Na Leningradské elektrárně je betonáž v plném proudu

Práce na betonáži vnějšího povrchu ochranné obálky prvního bloku druhé fáze Leningradské elektrárny byly úspěšně dokončeny stavební firmou Titan-2. Betonování vnitřního povrchu prvního bloku a vnitřku i vnějšku kontejnmentu druhého bloku pokračuje podle plánu.

První tlakovodní reaktor o výkonu 1170 MWe (jako obvykle VVER-1200) má být schválen pro provoz ještě letos, druhý v roce 2016.

Bělojarská nádrž na vyhořelé palivo

Stavební dělníci dokončili betonové dno nádrže na použité palivo v reaktorové budově čtvrté jednotky Bělojarské jaderné elektrárny. Až bude bazén úplně dokončen, bude mít rozměry 42 x 15 metrů. Nádrž je projektována pro prvotní uložení paliva ze sodíkem chlazeného reaktoru BN-800, než dostatečně poklesne zbytkové teplo jaderného materiálu a bude možné palivo opět vyjmout a převést k přepracování.

Nový reaktor na bázi rychlých neutronů má dosáhnout první řetězové reakce na konci tohoto roku, plný provoz potom začne v roce příštím.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

2 Comments

    Dobrý den,
    hlavní prvky primárního okruhu nejsou spojeny parovody, ale pouze klasickým potrubím, ve kterém proudí voda.

      Dobrý den,
      díky za připomínku, máte samozřejmě pravdu. Jsme rádi, že máme tak pozorné čtenáře. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..