Odpor obcí kolem Horažďovic zůstává nezlomen. Zdroj: ČTK
Odpor obcí kolem Horažďovic zůstává nezlomen. Zdroj: ČTK

Starostové obcí a občanská sdružení z oblastí vybraných pro hledání hlubinného úložiště jaderných odpadů vyzývají ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu (ODS), aby se zasadil o spravedlivé jednání s obyvateli dotčených oblastí. Výzvu „K hlubinnému úložišti férově“ dnes předali na ministerstvu, kde ji přebral Kubův náměstek Pavel Šolc. ČTK o tom informoval Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla.
„Výzvu 123 starostů a 27 sdružení si převzal od zástupce starostů pan náměstek Šolc a slíbil, že se výzvě budou věnovat,“ řekl Sequens. Výzva je určena ministru Kubovi kvůli tomu, že jeho ministerstvo má v gesci činnost Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která je za přípravu úložiště pro vyhořelé palivo z jaderných elektráren zodpovědná.
Šolc podle ministerstva průmyslu a obchodu obce ujistil, že se nemusí obávat, že by je stát v procesu směřujícímu k nalezení vhodné lokality pro hlubinné úložiště jakkoli obcházel. „Naprosto respektujeme všechna práva a možnosti, které dávají obcím a jejím občanům zákony, díky kterým mohou celý proces výrazně ovlivňovat, což se také děje,“ uvedl náměstek ministra.
Signatáři výzvy volají po přijetí zákona, který by posílil postavení obcí, na jejichž území by úložiště mohlo vzniknout. Zároveň žádají, aby v žádné z vybraných lokalit nezačínaly průzkumné práce, dokud nebude rovnoprávnější postavení obcí a státu vyřešeno. Chtějí též, aby stát respektoval názor obyvatel vybraných lokalit a přistupoval k nim otevřeně.
„Nechceme nic jiného, než aby se stát choval korektně, komunikoval a dodržoval dříve deklarované sliby, dohody a závazné evropské normy. Žádáme, aby se stát veřejně nezaštiťoval dialogem s obcemi, když následně nerealizuje to, co s nimi konzultoval, a naopak to, co činí, s obcemi nekonzultoval,“ řekl starosta Horažďovic Karel Zrůbek
Sequens dodal, že stát při výběru úložiště obce obchází. „Jsou popřeny sliby z listopadu a prosince loňského roku o dobrovolnosti přístupu k průzkumům,“ řekl.
Obcím se nelíbí, že ministerstvo počátkem roku oznámilo, že v lokalitě Kraví hora na Žďársku převedlo zodpovědnost za geologický průzkum na státní podnik Diamo, ačkoliv do konce loňského roku slibovalo občanům v místech plánovaných průzkumů, že je nezahájí bez jejich souhlasu. Podle starostů ale Diamo není vázáno dřívějšími sliby SÚRAO a údajně nehodlá brát ohled na postoje obyvatel.
Podle ministerstva jsou ale obce v lokalitě Kraví hora přímými účastníky řízení a mají možnost se vyjádřit ke stanovení průzkumné oblasti. „Navíc žádost, která byla v případě Kraví hory podána, nebyla podána za účelem výběru lokality, ale pouze za účelem zpřesnění geologické situace lokality, nejde tedy ani o invazivní průzkum využívající třeba vrty, pouze povrchové vyhledávací a monitorovací činnosti,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Paták.
Paták také zdůraznil, že společnost Diamo má v lokalitě Kraví hora mandát pouze k provádění procesních úkonů, jako je podání žádosti o stanovení průzkumného území. Odpovědnost stále zůstává na SÚRAO.
Úložiště by mělo v Česku fungovat od roku 2065; výstavba potrvá asi 15 let. Podle rozhodnutí vlády ale musí ministerstvo průmyslu a obchodu do roku 2018 předložit výběr dvou nejvhodnějších lokalit, jednu hlavní a jednu záložní. S definitivní platností by mělo být území pro výstavbu úložiště stanoveno do roku 2025.
Stát oficiálně uvažuje o sedmi lokalitách, kde by mohlo úložiště vzniknout, což zahrnuje asi čtyři desítky obcí. Jednou z variant je vojenský prostor Boletice. Od roku 2011 může SÚRAO nabízet obcím finanční kompenzace při zahájení geologických průzkumů. Některé obce mohou získat až čtyři miliony korun ročně. Zahájení průzkumu ještě naznamená, že v místě úložiště v budoucnu vznikne.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..